Nad TikTokom sa zbiehajú tmavé mraky. Americký najvyšší súd naznačil, že s vysokou pravdepodobnosťou podporí legislatívu, ktorá cieli na definitívny zákaz používania sociálnej siete, teda aspoň na území Spojených štátov. K tomuto rozhodnutiu by údajne pristúpil v prípade, že spoločnosť ByteDance, ktorá vlastní TikTok, do 19. januára nepredá sieť inému, „nečínskemu“ subjektu. Téme sa venuje agentúra AP.
Ako zrejme viete, Spojené štáty (a nielen tie) sa už dlhšie obávajú toho, že TikTok slúži nielen na zábavu, ale aj na získavanie citlivých informácií o používateľoch, ktoré ByteDance následne posúva do rúk čínskej vláde.
Národná bezpečnosť prevažuje nad právami občanov
Sudcovia posudzovali konflikt medzi slobodou prejavu a obavami o národnú bezpečnosť. Argumenty o tom, že TikTok predstavuje bezpečnostnú hrozbu prepojením s čínskou vládou, však významne prevažovali nad obavami zo zásahu do práv 170-miliónov amerických používateľov aplikácie.
Konkrétne sudca John Roberts zdôraznil problém vlastníctva TikToku spoločnosťou ByteDance, ktorá vraj musí spolupracovať s čínskou rozviedkou. Podľa právnika Noela Franciska, zastupujúceho TikTok, by podľa zákona sieť prestala fungovať 19. januára. Francisco požiadal súd o dočasné pozastavenie zákona, aby TikTok mohol naďalej fungovať.
Sudca Neil Gorsuch bol de facto jediným, kto naznačil, že by mohol stáť na strane TikToku. Postoj Bidenovej administratívy v tejto veci označil za „patriarchálny“. Ostatní sudcovia však prejavili vážne obavy z čínskeho prístupu k údajom amerických používateľov, a to najmä mladých ľudí, ktorých TikTok oslovuje najviac. Brett Kavanaugh, ďalší zo sudcov, toto považuje významný problém pre budúcnosť krajiny.
Tvorcovia nesúhlasia, TikTok im zarába nemalé sumy
Prípad s napätí sledujú aj podnikatelia a tvorcovia obsahu, pre ktorých TikTok predstavuje jeden z hlavných zdrojov príjmu, prípadne od neho závisí ich živobytie. Do tejto skupiny patrí aj Skup Chapman, spolumajiteľ spoločnosti KAFX Body v New Jersey, ktorý upozornil, že TikTok mu generuje zhruba 80 percent všetkých tržieb. Podobne je na tom aj Lee Zavorkas, estetička z New Hampshire, pre ktorú má platforma predstavovať asi polovicu príjmov, nakoľko ju využíva na propagáciu svojich produktov.
ByteDance všetky obvinenia zo špionáže amerických používateľov odmieta, rovnako ako výzvu na predaj TikToku, hoci na zozname sa nájde množstvo záujemcov. Problém je v tom, že ak k predaju nedôjde, aplikácia bude s vysokou pravdepodobnosťou zakázaná, čo by znamenalo jej vymazanie z aplikačných obchodov a ukončenie podpory hostiteľských služieb. Inými slovami – bude absolútne nepoužiteľná.
Aby sme to zosumarizovali – administratíva Joea Bidena považuje TikTok za hrozbu, pretože zbiera citlivé údaje a jeho algoritmus by mohol byť manipulovaný čínskymi úradmi. TikTok tvrdí, že obvinenia sú nepodložené, a žaluje americkú vládu. Prípadom sa Najvyšší súd zaoberá pred blížiacim sa januárovým termínom, pričom rozhodnutie sa očakáva už čoskoro.