Portál EuroNews zverejnil zaujímavú štatistiku, ktorá sa zameriava na preťažené európske cesty. V niektorých mestách vodiči stratia kvôli dopravnej zápche toľko času, že ich peňaženka je ľahšia o viac než tisíc eur.
Nová analýza nepriniesla prekvapivé výsledky a najviac preťažené cesty v Európe má Londýn. Ten sa na prvej priečke objavil už štvrtý rok po sebe.
Najviac preťažené cesty v Európe
Spoločnosť Inrix zaoberajúca sa analýzou dopravy priniesla výsledky, ktoré tvrdia, že Londýn obstál zle aj v celosvetovom meradle. Spomedzi najviac upchatých ciest sveta sa objavil na piatom mieste. V roku 2024 malo hlavné mesto Spojeného kráľovstva na svedomí približne polovicu všetkých dopravných zdržaní v tejto krajine. To stálo vodičov okolo 4,64 miliardy eur za stratený čas a ak sa to prepočíta na vodiča, vychádza to 1 135 eur.
Inrix vytvorila rebríček na základe dĺžky meškaní, ktorým čelia vodiči. Výsledné čísla boli vážené počtom ľudí žijúcich v jednotlivých mestách, a preto nie je prekvapením, že zle obstáli aj ďalšie veľkomestá. Londýnski vodiči v uplynulom roku strávili v premávke približne 101 hodín.
Prvé priečky obsadzovali hlavné mestá
Na druhej priečke v rámci preťaženosti ciest skončila metropola Francúzska. Paríž sa zároveň neslávne umiestnil aj čo sa týka celosvetového rebríčka, tam obsadil šiestu priečku. Vodiči tohto mesta strávia v dopravných zápchach 97 hodín. Nasleduje írsky Dublin, kde vodiči meškajú 81 hodín kvôli dopravným zápcham. Dublin je teda tretím najviac preťaženým mestom v Európe. Ďalej je to Rím, kde vodiči strávia zbytočných 74 hodín v premávke. Prvú päťku najviac preťažených európskych miest uzatvára Brusel. Tu meškania vodičov dosahujú v priemere 71 hodín ročne.
Dopad na ekológiu aj ekonomiku
Analýza ukazuje, že premiestňovanie sa autom je síce pohodlné, no napriek tomu nemusíte prísť na dané miesto včas. Prehustená premávka vo veľkých európskych mestách má dopady na ekológiu, ale aj ekonomiku krajín. Hodiny strávené v dopravných zápchach sú nenávratne preč a vodiči kvôli nim ročne strácajú nemalé sumy peňazí. Charitatívna organizácia pre klímu Possible uviedla v príspevku na sociálnej sieti X, že krajiny by mali byť odvážnejšie a podporovať ľudí, aby chodili pešo, na bicykli alebo používali verejnú dopravu.