Finančná situácia mnohých Slovákov sa v tomto roku výrazne skomplikuje, respektíve zhorší. Vyplýva to hlavne z opatrení konsolidačného balíka, ktorým štát cieli na zníženie deficitu verejných financií. Tieto opatrenia zahŕňajú predovšetkým zmeny v daňovom systéme, ktoré sa v mnohých prípadoch pretavia do vyšších životných nákladov. Negatívne vplyvy očakáva mnoho obyvateľov krajiny, píše denník Teraz.sk.
Hovorí tak prieskum spoločnosti Home Credit, ktorý zistil, že v roku 2025 očakáva zhoršenie svojej finančnej situácie až 46 percent Slovákov. Z tohto počtu až 13 percent respondentov očakáva výrazné zhoršenie.
Zaujímavosťou je, že najviac optimistickí sú mladší ľudia, teda osoby vo veku od 18 do 26 rokov. Naopak, väčšími pesimistami sú osoby vo veku od 54 do 65 rokov, tvrdí analytik trhu Jaroslav Ondrušek. Čo sa týka geografického hľadiska, skôr pesimistický postoj prechovávajú najmä obyvatelia stredného Slovenska. Výraznejší je tiež vo väčších mestách a medzi vysokoškolsky vzdelanými osobami.
Výdavky pôjdu hore, platy veľmi nie
Prieskum Ďalej zistil, že až 83 percent respondentov očakáva zvýšenie výdavkov svojej domácnosti oproti minulému roku, pričom necelá polovica z nich (42 percent) hovorí o výraznom náraste. Hlavnými dôvodmi sú rastúce ceny potravín a zvyšovanie poplatkov za energie. Medzi ďalšie faktory patrí všeobecný rast cien, vyššie náklady na dopravu, zdravotnú starostlivosť a nájomné, dodal Ondrušek.
Mnoho Slovákov tak očakáva nárast výdavkov. A žiaľ, len veľmi málo z nich predpokladá zlepšenie príjmov. Až 54 percent respondentov očakáva, že ich mesačné príjmy zostanú na úrovni minulého roka. Len 33 percent predpokladá ich nárast, zatiaľ čo 12 percent očakáva pokles.
Ľudia, ktorí predpokladajú zvýšenie príjmov, to najčastejšie pripisujú možnému zvýšeniu platu v súčasnom zamestnaní, kariérnemu postupu alebo získaniu lepšej práce. Naopak, zníženie príjmov najčastejšie očakávajú tí, ktorí sa obávajú straty zamestnania, skrátenia pracovného úväzku, výpadku vedľajšieho príjmu alebo zdravotných problémov.
Rok 2025 tak prináša obavy pre mnohých Slovákov, ktorí očakávajú nárast výdavkov a neistotu ohľadom príjmov. Konsolidácia verejných financií a rast cien budú kľúčovými faktormi ovplyvňujúcimi finančnú situáciu domácností. Zatiaľ čo niektorí dúfajú v zlepšenie príjmov, iní sa pripravujú na finančne náročnejší rok.
Slovákov potešia lacnejšie potraviny
Dobrou správou je, že došlo k zníženiu cien viacerých potravín a liekov, o čom sme vás podrobnejšie informovali v samostatnom článku. Vďačiť za to možno nižším sadzbám dane z pridanej hodnoty, ktoré sú platné od 1. januára – 19-percentnej a 5-percentnej.
5-percentná sadzba sa vzťahuje na vybrané (základné) potraviny, zatiaľ čo 19-percentná sadzba sa uplatňuje pri väčšine ostatných potravín. Už koncom decembra 2024 obchodné siete avizovali zníženie cien v dôsledku tejto daňovej úpravy.
Reťazec Tesco ponúkol od 27. decembra 2024 zľavy na vybrané potraviny, ktoré zodpovedali rozdielu zníženej sadzby DPH. Kaufland rovnako informoval o poctivom premietaní znížených sadzieb DPH do cien tisícok výrobkov. Podľa vedúcej úseku komunikácie Lucie Vargovej sa zníženie cien týkalo približne 400 produktov, pričom v niektorých prípadoch ceny klesli aj výraznejšie, než určovala sadzba DPH.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč vykonal kontrolný nákup, ktorý potvrdil pokles cien základných potravín. Pri rovnakom nákupe v decembri 2024 a januári 2025 zaznamenal rozdiel 4,90 eura. Namiesto 74,90 eura zaplatil 70 eur.
Pokiaľ ide o lieky, sieť Dr. max od januára zlacnila tisícky produktov. Erik Gajdoš, majiteľ nesieťovej lekárne, poznamenal, že znížená sadzba DPH na 5 percent sa týka aj liekov na lekársky predpis a zdravotníckych pomôcok, čo znamená nižšie doplatky pre pacientov. Naopak, pri výživových doplnkoch, kde sa DPH zvýšila na 23 percent, očakáva rast cien. Tento nárast ovplyvní aj kozmetiku, homeopatiká a bylinné čaje.
Zníženie cien sa nebude týkať všetkých výrobkov. Podľa obchodného analytika Ľubomíra Drahovského sa dve tretiny potravín nezlacnia.