Ukrajina začiatkom tohto roka definitívne odstavila tok ruského plynu cez svoje územie, z ktorého v nemalej miere čerpalo aj Slovensko. Zastavenie tranzitu tak významne postihlo náš energetický mix, čo sa podľa odborníkov môže časom prejaviť aj na vyšších cenách pre konečných spotrebiteľov. Je pritom dosť možné, že ruský plyn čoskoro kompletne vymizne z celej Európskej únie (EÚ).
Ako informuje portál oPeniazoch.sk, až desať členských štátov EÚ, vrátane Českej republiky, vyzvalo vedenie bloku, aby zaviedlo úplný zákaz dovozu nielen ruského zemného plynu, ale aj skvapalneného zemného plynu (LNG). Táto iniciatíva má byť súčasťou diskusií o šestnástom balíku sankcií, ktoré by mali byť prijaté ako reakcia na pokračujúcu ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine.
Ďalšia vlna sankcií
Momentálne prebiehajú rokovania medzi členskými štátmi EÚ, ktoré majú za cieľ dohodnúť nový balík obmedzení. Európska komisia (EK) síce zatiaľ nepredstavila konkrétny návrh, no očakáva sa, že to urobí v najbližších dňoch, aby bol dostatok času na prerokovanie a schválenie sankcií.
Cieľom je schváliť balík do konca februára 2025, aby sa načasoval na tretie výročie začiatku ruskej invázie. Predsedníckou krajinou EÚ je aktuálne Poľsko, ktoré patrí k silným podporovateľom Ukrajiny. Preto sa predpokladá, že nové sankcie budú voči Rusku mimoriadne prísne a mohli by mať výrazný ekonomický dopad.
Výzvu na zákaz podpísalo okrem Česka aj Dánsko, Estónsko, Fínsko, Írsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Švédsko. Podľa ČTK tento návrh momentálne podporuje približne polovica členských štátov EÚ. Neformálny dokument označovaný ako non-paper, ktorý slúži na otvorenie debaty medzi členskými štátmi, uvádza, že zákaz dovozu ruského plynu a LNG by mal byť konečným cieľom, a to čo najskôr.
EÚ stojí pred ťažkým rozhodnutím
Európa zatiaľ neodstavila všetok dovoz ruského LNG. Štrnásty balík sankcií, ktorý bol schválený v júni 2024, síce zaviedol zákaz prekládky ruského LNG, no nešlo o úplný zákaz dovozu. Dôvodom je silná závislosť niektorých krajín, ako Belgicko, Francúzsko a Španielsko, ktoré stále vo veľkom nakupujú ruský LNG.
Pätnásty balík sankcií, ktorý bol schválený v decembri 2024, sa sústredil najmä na „tieňovú flotilu“ zahraničných plavidiel prevážajúcich ruské ropné produkty. Očakáva sa, že pripravovaný šestnásty balík bude zahŕňať opatrenia, ktoré výrazne zasiahnu ruský energetický sektor, vrátane zákazu LNG.
EÚ tak stojí pred rozhodnutím, ktoré by mohlo výrazne ovplyvniť energetickú bezpečnosť členských štátov, ale aj príjmy Ruska z energetického exportu. Otázka, či sa Európa definitívne odstrihne od ruského plynu, zostáva predmetom intenzívnych debát.
Plyn extrémne zdražel
Táto správa prichádza nedlho po tom, čo sme vás na našom webe informovali o eskalácii napätia na európskom trhu s plynom. Podľa prehľadu obchodovania v holandskom uzle TTF, kde sa cena plynu považuje za dôležitý ukazovateľ pre celý kontinent, sa februárový kontrakt vyšplhal na vyše 47 eur za megawatthodinu. Ide o jeden z najvýraznejších tohtoročných rastov, ktorý prišiel po signáloch, že geopolitické riziká opäť zosilňujú.
Vplývať na to má viacero faktorov, vrátane napätých vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou či geopolitických udalostí súvisiacich s americkými sankciami.V januári tohto roka sa ceny v TTF dostali takmer k 50 eurám za MWh, čo bolo najviac za uplynulý rok. Teraz sa trh opäť obáva, že by mohol prekonať aj túto hladinu, ak sa napätie nezmierni.