Od nedele, kedy bol zistený masívny kybernetický útok, zostávajú katastrálne úrady odstavené od elektronických služieb. Vláda teraz avizuje, že už v najbližších dňoch by mohli niektoré systémy prejsť do funkčnej prevádzky. Prioritou je najmä zabezpečiť, aby pri opätovnom spúšťaní nenastali ďalšie riziká.
Podľa rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorý spolu s Úradom geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) za proces zodpovedá, budú úrady uvádzať do chodu po etapách. Najprv sa obnoví činnosť jednotlivých pracovísk, až následne sa spustí centrálna platforma, ktorú útočníci predtým napadli. Takýto postup má minimalizovať šancu, že by sa kybernetickí útočníci opätovne dostali k dôležitým údajom.
Kontrola záloh naprieč Slovenskom
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyhlásil, že útok mal v Slovenskej republike doposiaľ nevídaný rozsah. Krízový tím však tvrdí, že dátové zálohy sú neporušené. Kľúčové je, aby tieto zálohy nikto neprepisoval a aby sa z nich mohlo bezpečne obnoviť celé prostredie bez rizika ďalšieho narušenia.
Zložitosť situácie spočíva najmä v overovaní integrity – odborníci z rôznych bezpečnostných zložiek a IT spoločností musia dôkladne skontrolovať, či sa v hacknutých systémoch nenachádza škodlivý kód. Až keď budú mať istotu, že sú všetky komponenty čisté, môžu postupne otvárať prístup pre verejnosť.
Minister aj zástupcovia rezortu vnútra ubezpečujú, že k zásahu do vlastníckych vzťahov nedošlo. Rovnaké stanovisko má i predseda ÚGKK, ktorý potvrdil, že systémová architektúra bráni neoprávneným zmenám v základnej databáze. Aj naďalej však ostávajú zatvorené pracoviská okresných úradov, kde sa fyzicky realizujú vybrané úkony spojené s katastrom.
Kritika opozície a upozornenie na šírenie paniky
Minister vnútra uviedol, že niektorí predstavitelia opozície zveličovali rozsah možného poškodenia a šírili medzi ľuďmi obavy, že ich nehnuteľnosti či pozemky sa môžu „stratiť“ alebo objaviť prepisy na iné osoby. Rezort však tvrdí, že ide len o neodôvodnené zastrašovanie a naznačuje, že tento spôsob komunikácie vníma ako poplašné správy.
Pripomína, že od začiatku bola do incidentu zapojená špecializovaná zložka polície na boj proti organizovanej kriminalite, ktorá analyzuje digitálne stopy. Minister vnútra navyše podotkol, že aj samotné orgány činné v trestnom konaní budú skúmať, či opozícia svojimi vyjadreniami nenaplnila skutkovú podstatu šírenia poplašnej správy.
Postoj prezidenta a odkaz verejnosti
Prezident Slovenskej republiky vyzval vládu, aby problému venovala maximálnu pozornosť. Podľa neho ide o útok, ktorý narúša dôveru ľudí v to, že štát dokáže garantovať ich základné právo na majetok a jeho zápis v katastri. Zároveň apeloval, aby vláda zrozumiteľne vysvetľovala kroky, ktorými vracia systém do normálneho stavu.
Hoci sa prezident vyhol odhadom, kto alebo čo útok zapríčinilo, zdôraznil, že incident má reálny dosah na hypotekárne obchody, predaj nehnuteľností a ďalšie právne úkony. Ľudia tak musia čakať na znovuotvorenie úradov a dúfať, že celý proces pôjde podľa plánu.