Známa poisťovňa upozorňuje na falošné video, ktoré zneužilo dobré meno záchranára Viliama Dobiáša. Internetom sa začala šíriť reklama na liek proti vysokému krvnému tlaku. Ide o podvod a Slováci by mali byť obozretní.
Zdravotná poisťovňa Union zverejnila na svojom webe upozornenie pre pacientov. Sociálnymi sieťami sa totižto začalo šíriť zavádzajúce video. To propaguje produkt proti vysokému krvnému tlaku, ktorý mal údajne vymyslieť uznávaný slovenský záchranár doc. Viliam Dobiáš. Ide však o podvod.
Pozor na neoverený liek
Spomínaný liek má vyliečiť hypertenziu, angínu pectoris alebo arytmiu len v priebehu troch dní. Propagačné video uvádza, že produkt má množstvo spokojných zákazníkov z okolitých krajín. Tvrdí sa tam tiež, že lekári, ktorí tento liek nepoužívajú, klamú svojich pacientov.
Ide o veľmi nebezpečný obsah, ktorý účelovo klame a zavádza a pacientom môže ublížiť. Podvodníci si navyše do videa „prizvali“ známeho záchranára Viliama Dobiáša. Ako upozornila poisťovňa Union, ide o deepfake video a Dobiáš v ňom reálne nevystupuje. Túto informáciu potvrdil poisťovni samotný záchranár a dodal, že žiaden zázračný liek podobného typu neexistuje.
Hrozba v podobe deepfake obsahu
Deepfake videá alebo celkovo falošný obsah predstavujú čoraz väčšiu hrozbu. V ich vytváraní je veľmi nápomocná umelá inteligencia. Tá dokáže vytvoriť také videá, ktoré sa na prvý pohľad zdajú ako pravé. Opak je však pravdou. Deepfake obsah prináša dezinformácie a nevyhýba sa ani citlivým témam ako je zdravotníctvo. Občania by mali byť maximálne opatrní, pretože takýto obsah môže mať negatívny dopad na ich zdravie.
Deepfake obsah je nebezpečný a manipuluje
Deepfake obsah býva spravidla vymyslený a prezentuje skutočnosti, ktoré nie sú realitou. Tieto videá môžu zneužívať dôveryhodné a verejne známe tváre, ktoré prezentované tvrdenia nikdy nevyslovili. Zdravotné témy sa pre tvorcov deepfake obsahu stávajú veľmi populárne, pretože vsádzajú na ľudské emócie a dávajú pacientom nádej alebo na druhej strane v nich vyvolávajú obavy.
Neoverené informácie týkajúce sa zdravia alebo zdravotných „pomôcok“ môžu ľudí naviesť k rizikovému správaniu. Ak niekto uverí, že existuje vyššie popísaná „tajná“ liečba vysokého krvného tlaku, môže prestať užívať lekárom predpísané lieky a zhoršiť svoj zdravotný stav. Ako uviedla hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová, vysoký krvný tlak je vážny zdravotný problém. Pre úspešné zvládnutie liečby je nutná odborná starostlivosť a správne liečebné postupy.
Finančná a sociálna motivácia
Poisťovňa Union zároveň zdôrazňuje, že vo videách šíriacich nepravdivé tvrdenia často absentujú konkrétne vedecké dôkazy. Napríklad odkazy na štúdie alebo potvrdenia od reálnych odborníkov. Takéto videá sa skôr spoliehajú na konšpirácie a emócie.
Tvorcovia deepfake obsahu majú za cieľ profitovať zo strachu alebo zvedavosti divákov. Propagované produkty sú ale často neoverené, neúčinné a v niektorých prípadoch dokonca škodlivé. Čo sa týka sociálnej motivácie, autori deepfake videí chcú spôsobiť rozkol v dôvere voči zdravotníckym autoritám.
Ako sa brániť pred deepfake obsahom?
Deepfake obsah sa šíri internetom pomerne rýchlo a menej skúsení používatelia môžu veľmi ľahko naletieť a takýmto informáciám uveriť. Lekárka Iveta Schererová zo zdravotnej poisťovne Union uvádza, že ak narazíte na video, v ktorom zaznejú informácie príliš dobré na to, aby to bola pravda, je veľká šanca, že to pravda nie je. Apeluje na pacientov, aby po zhliadnutí takéhoto videa nemenili liečebné postupy a ani nevysadzovali predpísané lieky.
Odporúča vždy sa poradiť s ošetrujúcim lekárom a prediskutovať s nim liečbu. Ďalšou pomôcku ako nenaletieť na deepfake obsah je overiť si informácie. Ideálne z viacerých a najmä dôveryhodných zdrojov, ako sú napríklad zdravotnícke inštitúcie a ich oficiálne webové stránky.