To, že slovenské domácnosti majú od 1. januára 2025 podstatne náročnejší život, teda aspoň po finančnej stránke, vám asi nemusíme hovoriť. Ceny však nerastú len u nás. Závratným tempom rástli v celej eurozóne, na čo v utorok (7. januára) poukázal Eurostat, európsky štatistický úrad.
Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne v decembri 2024 dosiahlo 2,4 percenta, čo predstavovalo nárast oproti novembrovej miere 2,2 percenta. Takýto výsledok nečakal nikto, dokonca ani analytici, informuje Spravodajský portál RTVS.
Rast spotrebiteľských cien sa tak ešte viac vzdialil od inflačného cieľa Európskej centrálnej banky, ktorý je stanovený na úrovni 2 percent. Decembrová inflácia bola zároveň najvyššia od júla 2024.
Príčinou boli hlavne ceny služieb a potravín
Podľa dostupných údajov mali najvýraznejší vplyv na decembrové zrýchlenie inflácie ceny služieb, ktoré medziročne stúpli o 4 percentá, pričom v novembri stúpli o 3,9 percenta. Výrazne potom „prispeli“ aj ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktoré vykázali medziročný nárast o 2,7 percenta.
Ceny priemyselných tovarov (bez energií) vzrástli o 0,5 percenta. Energie po novom poklese o 2 percentá v decembri mierne zdraželi, konkrétne o 0,1 percenta.
Jadrová inflácia
Čo sa týka medziročnej jadrovej inflácie, ktorá nezohľadňuje nestabilné ceny potravín, energií, alkoholu a tabaku, tá zostala v decembri nezmenená (medziročne), teda na úrovni 2,7 percenta. V porovnaní s novembrom vzrástli spotrebiteľské ceny v decembri o 0,4 percenta, pričom jadrová inflácia zaznamenala medzimesačný nárast o 0,5 percenta.
Slováci si užívajú dostupnejšie potraviny
Hoci na Slovensku od 1. januára platia prísne konsolidačné opatrenia, predovšetkým 23-percentná základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) a transakčná daň, minimálne v jednom smere sme na tom ako-tak dobre.
Týmto smerom sú potraviny. Mnohé položky sú po novom cenovo dostupnejšie, a to v obchodoch viacerých popredných reťazcov. Vďačiť za to možno nižším sadzbám dane z pridanej hodnoty, ktoré sú platné od 1. januára – 19-percentnej a 5-percentnej. 5-percentná sadzba sa vzťahuje na vybrané (základné) potraviny, zatiaľ čo 19-percentná sadzba sa uplatňuje pri väčšine ostatných potravín. Už koncom decembra 2024 obchodné siete avizovali zníženie cien v dôsledku tejto daňovej úpravy.
Reťazec Tesco ponúkol od 27. decembra 2024 zľavy na vybrané potraviny, ktoré zodpovedali rozdielu zníženej sadzby DPH. Kaufland rovnako informoval o poctivom premietaní znížených sadzieb DPH do cien tisícok výrobkov. Podľa vedúcej úseku komunikácie Lucie Vargovej sa zníženie cien týkalo približne 400 produktov, pričom v niektorých prípadoch ceny klesli aj výraznejšie, než určovala sadzba DPH.
Počítame aj s „najhorším“
Na záver si vás ešte dovolíme upozorniť na nedávny prieskum spoločnosti Home Credit, ktorý zistil, že v roku 2025 očakáva zhoršenie finančnej situácie približne 46 percent Slovákov. Z tohto počtu až 13 percent očakáva výrazné zhoršenie.
Zaujímavosťou je, že najviac optimistickí sú mladší ľudia, teda osoby vo veku od 18 do 26 rokov. Naopak, väčšími pesimistami sú osoby vo veku od 54 do 65 rokov, tvrdí analytik trhu Jaroslav Ondrušek. Čo sa týka geografického hľadiska, skôr pesimistický postoj prechovávajú najmä obyvatelia stredného Slovenska. Výraznejší je tiež vo väčších mestách a medzi vysokoškolsky vzdelanými osobami.
Naopak, len veľmi málo Slovákov predpokladá rast príjmov. Až 54 percent respondentov očakáva, že ich mesačné príjmy zostanú na úrovni minulého roka. Len 33 percent predpokladá ich nárast, zatiaľ čo 12 percent očakáva pokles.