Ruský plyn už na Slovensko definitívne netečie, čo u mnohých odborníkov vyvolalo pádne obavy, a to aj ohľadom cien. Náhle totiž došlo k ich prudkému rastu, čo bolo reakciou práve na odstavenie tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny, ale aj na mrazivé teploty v severnej časti Európy. Začiatkom tohto roka ale nastal priaznivý zvrat. Rast cien spomalil. Na základe poznatkov agentúr Bloomberg, TASR a ČTK o tom informoval denník Pravda.
V prvý obchodný deň roka 2025, teda 2. januára, sa referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame obchodoval za 49,83 eura za jednu megawatthodinu. To predstavuje mierny pokles oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu, kedy cena prekročila hranicu 50 eur za megawatthodinu. Išlo o najvyššiu vykázanú úroveň od októbra 2023.
Ako sme spomenuli, tento nárast cien nasledoval po zastavení dodávok ruského plynu cez Ukrajinu na Nový rok, kedy vypršala tranzitná zmluva medzi Ukrajinou a Ruskom.
Tento krok predstavoval a predstavuje vážne komplikácie pre viaceré krajiny strednej Európy, ktoré boli na ukrajinskej trase, dá sa povedať, závislé. Slovensko je jednou z najviac zasiahnutých krajín. Rizikám spätým s prerušením tranzitu cez Ukrajinu čelíme v období, kedy predpovede počasia hovoria o možnom poklese vonkajších teplôt až na mínus 7 stupňov Celzia, konkrétne do polovice januára.
EÚ upokojuje situáciu, plynu je dostatok
Európska komisia (EK) ubezpečuje verejnosť, že bezpečnosť dodávok nie je ohrozená, a to ani vo východnej, ani v strednej Európe. Analytici prechovávajú trochu iný uhol pohľadu. Upozorňujú, že Európa môže mať problémy s dopĺňaním zásob na nasledujúcu vykurovaciu sezónu.
Podľa Arneho Lohmanna Rasmussena, hlavného analytika Global Risk Management v Kodani, hrozí, že nízke úrovne zásob ku koncu zimy povedú k zvýšeniu nákladov na ich doplnenie.
V súčasnosti tečie ruský plyn už len jednou trasou – cez Turecko do Maďarska. Ako-tak dobrou správou je že väčšina (bývalých) stredoeurópskych zákazníkov Gazpromu si už zabezpečila alternatívne dodávky.. Napríklad Rakúsko zvýšilo dovoz cez Nemecku a Taliansko.
Alternatívy má v zálohe aj Slovensko, pričom novou možnosťou je aj čerpanie plynu zo susednej Českej republiky. Odborníci však napriek tomu neostávajú úplne pokojní.
Rastúca závislosť na LNG
Taktiež stojí za zmienku, že Európa priebežne pokračuje v zvyšovaní svojej závislosti na skvapalnenom zemnom plyne (LNG). Aj ten sa z veľkej časti dovážal z Ruska. V minulom roku sa dokonca stalo druhým najväčším dodávateľom LNG pre náš región, hneď po Spojených štátoch.
Problémom je, že napriek rekordným dodávkam zostáva táto možnosť pre vnútrozemské štáty, vrátane Slovenska, finančne náročná. Štát odhaduje, že mu dovoz plynu vyrubí dodatočné náklady až 177-miliónov eur.
LNG má pre Európu predstavovať komplikácie najmä v lete, kedy prudko stúpa dopyt po energii pre klimatizáciu v Ázii. Na svete sa buduje hneď niekoľko nových zariadení na LNG, avšak k relevantnému zvýšeniu kapacity údajne dôjde až o niekoľko rokov.
Čo to znamená pre Európanov? Predovšetkým čelenie vyšším účtom za energiu, a to nielen počas tejto zimy, ale potenciálne aj v nasledujúcich rokoch. Veľkoobchodné ceny plynu na rok 2025 nateraz zostávajú nad priemernou úrovňou.