Slovenskí epidemiológovia očakávajú v prvej polovici tohto roka nárast počtu ľudí, ktorých bude trápiť čierny kašeľ. Dôvodom zvýšeného výskytu môže byť zmena kmeňa baktérie, ktorá spôsobuje ochorenie.
Ako uviedol portál Teraz.sk na základe správy z TASR, u nás sa ochorenie na čierny kašeľ podarilo eliminovať na hodnoty, ktoré sú nižšie oproti minulosti. Dopomohlo k tomu povinné očkovanie. Vďaka nemu sa znížila chorobnosť aj úmrtnosť. Avšak, pre zmenu kmeňa baktérie môže chorobnosť v tomto roku stúpať.
Zvýšený výskyt čierneho kašľa
Pre TASR epidemiológovia z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uviedli, že v prvej polovici tohto roka sa očakáva vyššia chorobnosť na čierny kašeľ. Počas prvých troch týždňov roka 2025 zaznamenal ÚVZ 449 prípadov čierneho kašľa. Odbor epidemiológie dodal, že na zvýšenú chorobnosť môže mať vplyv aj vyššia ostražitosť lekárov. Lekári sa snažia o dôslednejšiu diagnostiku aj v súvislosti s výskytom čierneho kašľa v susednej Českej republike. Na výskyt čierneho kašľa môžu mať vplyv aj ďalšie faktory, ako napríklad viacpočetné rodiny, viacgeneračné bývanie a podobne.
Cyklické vlny ochorenia
Podľa epidemiológov býva toto ochorenie cyklické a prebieha vo vlnách približne každé štyri až päť rokov. Dodali, že povinné očkovanie pomohlo výrazne znížiť výskyt tohto ochorenia u nás, ak sa porovnajú hodnoty spred čias, kedy očkovanie nebolo povinné. Imunita po prekonaní čierneho kašľa alebo očkovaní nie je celoživotná, no aj tak očkovanie považujú za najlepší spôsob prevencie proti ochoreniu.
Odborníci spresnili, že po očkovaní trvá imunita približne dva až dvanásť rokov. Po prekonaní ochorenia je imunita zvyčajne dlhšia a to štyri až dvadsať rokov. Doplnili, že očkovanie je hradené z verejného zdravotného poistenia a už prvá dávka dokáže ochrániť pred ťažkým priebehom čierneho kašľa.
Čo je čierny kašeľ?
Ide o vysoko infekčné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty. Prejavuje sa najmä silnými záchvatmi kašľa. Za ochorenie môže baktéria Bordetella pertussis a nákaza sa prenáša hlavne kvapôčkami. Chorý človek je nákazlivý už pred objavením sa prvých klinických príznakov. Spravidla je to tri až štyri dni pred tým, než na sebe spozoruje, že sa cíti chorý.
Na Slovensku je očkovanie proti čiernemu kašľu povinné a absolvujú ho deti v skorom veku v rámci kombinovanej hexavalentnej vakcíny. Preočkovanie býva v šiestom a trinástom roku života. Preočkovať sa môžete dať aj v dospelosti, odporúča sa to tehotným ženám v treťom trimestri, seniorom, chronicky chorým pacientom, pacientom s ochoreniami respiračného a srdcovocievneho systému a taktiež zdravotníkom a učiteľom.