Staronový prezident Spojených štátov amerických Donald Trump viackrát avizoval, že po nástupe do funkcie zavedie množstvo dôležitých zmien. A k niekoľkým už aj došlo. Poniektoré z nich nie sú zrovna úsmevné, ako napríklad plány ohľadne zavedenia prísnych ciel na dovoz tovaru z Európskej únie (EÚ). Iné sú zase náramne (podľa niektorých až príliš) ambiciózne. Do tejto skupiny pravdepodobne môžeme zaradiť aj založenie spoločného podniku s významnými technologickými gigantmi.
Ako informuje server Mobile World Live, týmito gigantmi sú popredné spoločnosti činiace sa v oblasti umelej inteligencie (AI), menovite OpenAI, SoftBank Group a Oracle. Cieľom spoločného podniku je vybudovanie pokročilej AI infraštruktúry s počiatočnou hodnotou 100-miliárd dolárov (96-miliárd eur).
Trump v rámci tlačovej konferencie ozrejmil, že investície do súkromného sektora zmienených spoločností by sa mohli v priebehu nasledujúcich štyroch rokov zvyšovať. Eventuálne by mohli dosiahnuť až 500-miliárd dolárov (480-miliárd eur). Aspoň tak hovorí plán financovania podniku, ktorý dostal názov Stargate.
Oznámenie o vzniku podniku prichádza v nadväznosti na stretnutie Masayoshi Sona, generálneho riaditeľa spoločnosti SoftBank, Sama Altmana, generálneho riaditeľa OpenAI, a Larry Ellisona, výkonného predsedu Oracle, s Trumpovou administratívou, ku ktorému došlo 21. januára.
Trump plánuje budovanie dátových centier
Spočiatku sa má Stargate zamerať na budovanie dátového centra v americkom štáte Texas. Následne chce expandovať aj do iných amerických štátov. S ohľadom na tento plán možno predpokladať, že časom sa do projektu zapoja ďalší investori, vďaka čomu by mohla hodnota projektu presiahnuť vytýčené míľniky.
Masayoshi Son pritom ešte v decembri minulého roku prisľúbil, že v priebehu nasledujúcich štyroch rokov učiní na území Spojených štátov investície v hodnote 100-miliárd dolárov a vytvorí zhruba 100-tisíc pracovných miest v oblasti AI a súvisiacej infraštruktúry. Nejde však o investíciu, ktorá predstavuje počiatočnú hodnotu Stargate. Trump vysvetlil, že táto investícia je od finančného plánu podniku oddelená.
Taktiež stojí za zmienku, že Trump mal už začiatkom tohto mesiaca zabezpečiť investíciu v hodnote 20-miliárd dolárov (19-miliárd eur) od miliardára Hussaina Sajwaniho zo Spojených arabských emirátov, ktorý pôsobí v oblasti nehnuteľností. Tieto peniaze majú ísť na budovanie dátových centier.
Hrozba vyšších ciel
Ako sme spomenuli, Trump tiež avizoval zavedenie prísnych ciel na tovary dovážané z EÚ, pričom od 1. februára plánuje uvaliť 10-percentné clá na dovoz z Číny. Odôvodnil to tým, že EÚ sa má k Spojeným štátom správať „veľmi zle“. Konkrétne skritizoval skutočnosť, že členské štáty bloku nenakupujú dostatok amerických automobilov a poľnohospodárskych produktov.
Pokiaľ ide o Čínu, Trump ju viní z dovozu fentanylu – syntetickej drogy – do Mexika a Kanady, čo podľa neho priamo ohrozuje aj Spojené štáty. Z tohto dôvodu (a zrejme aj niekoľkých ďalších) plánuje začiatkom budúceho mesiaca uvaliť 10-percentné clá na čínsky dovoz.
A to nie je všetko. Nakoľko sa má škodlivý tovar šíriť z Číny cez Kanadu a Mexiko, clá chce uvaliť aj na tieto dve krajiny, a to vo výške až 25 percent. Oprel sa pritom o štatistiku, že pašovanie a užívanie fentanylu si každoročne vyžiada tisíce životov.
K plánovaným clám na dovoz z EÚ sa vyjadrila už aj Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie (EK), a to v rámci Svetového ekonomického fóra, ktoré sa konalo v Davose. Oznámila, že EÚ je pripravená rokovať so Spojenými štátmi, nakoľko má ísť o veľa, a to pre obidve strany.
1 USD = 0,96 EUR