Kybernetický útok na kataster vyvolal v radoch politikov veľké znepokojenie. Ján Hargaš, poslanec Národnej rady SR, upozornil, že do rúk hackerov sa údajne dostali citlivé údaje o občanoch, od rodných čísel až po históriu nehnuteľností či ich nadobúdaciu cenu. „Môžeme povedať, že hekeri sa dostali až na úroveň dát, čiže mali prístup k dátam, ktoré zašifrovali,“ uviedol Hargaš.
Ďalšou komplikáciou je, že v úložisku katastra sa nachádzajú kompletné rozhodnutia súdov súvisiace s vlastníckymi a rodinnými vzťahmi. Obsah takýchto dokumentov môže zahŕňať veľmi osobné údaje o situácii manželov, starostlivosti o deti alebo výške výživného. Z doterajších zistení navyše nie je jasné, či útočníci svoje pôsobenie obmedzili iba na šifrovanie alebo si časť dát aj skopírovali.
Kritika komunikácie s verejnosťou
Podľa poslanca Gábora Grendela je spôsob, akým štátne úrady informovali verejnosť, značne neuspokojivý. Verejnosť vraj stále netuší, do akej miery môžu byť ich citlivé dáta zneužité a či by mali prijať dodatočné opatrenia na ochranu svojich osobných údajov. Kritici hovoria, že dotknutí občania si zaslúžia dôkladnejšie vysvetlenie, aby vedeli vyhodnotiť prípadné riziká.
Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) zatiaľ vyhlasuje, že všetky právne vzťahy k nehnuteľnostiam boli obnovené do stavu z 3. januára 2025, takže by nemalo dôjsť k zmene vlastníckych údajov. Zároveň však časť katastrálnych odborov stále nepracuje v plnohodnotnom režime, a preto fungujú iba lokálne služby.
Ako prebieha obnova systémov
Predseda ÚGKK Juraj Celler uviedol, že už 44 katastrálnych odborov z celkového počtu dokáže poskytovať aspoň obmedzené služby. Na plnohodnotné sprevádzkovanie všetkých systémov si budú musieť občania počkať ešte niekoľko týždňov. Podobné vyjadrenie zaznelo aj z úst Richarda Glücka, predsedu parlamentného výboru pre ochranu a bezpečnosť, ktorý tvrdí, že dáta by mali byť v poriadku, no vyžaduje si to starostlivé porovnanie zálohovaných verzií.
„Vyzerá to tak, že dáta sú správne,“ poznamenal Glück a dodal, že hoci snaha o rýchle spustenie systému je veľká, je nutné zaistiť 100 % istotu, že nedošlo k pozmeneniu či narušeniu integrity niektorých záznamov. V takom množstve dát môže byť náprava a kontrola časovo náročná.
Identita páchateľa stále neznáma
Odborníci ani orgány činné v trestnom konaní doteraz nepotvrdili, kto za útokom stojí. Hoci sa v úvodných dňoch objavili špekulácie o rôznych zahraničných skupinách, definitívne závery chýbajú. Poslanec Hargaš len povedal, že na stole je viacero možností.
Pre bežných občanov je kľúčové, aby štát komunikoval jasné kroky a vysvetlil, čo by mali urobiť, ak majú obavy o zneužitie svojich údajov. Nie je vylúčené, že ľudia budú potrebovať podporu pri preventívnych opatreniach, najmä v prípadoch, keď sa v katastrálnych rozhodnutiach objavujú dôverné rodinné informácie.