Slovenský plynárenský priemysel (SPP) tvrdí, že je na výpadok plynu z Ruska pripravený. Prvým kľúčom k stabilným dodávkam je diverzifikácia – SPP uzavrelo nové zmluvy s renomovanými spoločnosťami BP, Exxon Mobil, Shell, ENI a RWE. Ich cieľom je pokryť potreby slovenskej spotreby plynu, a to aj v scenári, že by ruská dodávka úplne vypadla. Podľa generálneho riaditeľa SPP Vojtecha Ferencza sú tieto dohody flexibilné: dajú sa v prípade potreby navýšiť a predĺžiť, čím sa minimalizuje riziko nedostatku.
S postupným útlmom dovozu z Ruska sa stáva ešte dôležitejším, aby mal SPP k dispozícii spoľahlivé zdroje. Spoločnosť zdôrazňuje, že zmenou partnerov voči ruskému Gazpromu sa síce zvýši cena plynu, ale zabezpečí to nezávislosť od potenciálnych geopolitických konfliktov.
Prepravné trasy a rola zásobníkov
Druhou nevyhnutnou súčasťou stability dodávok sú diverzifikované plynovody. Slovensko má plynárenské prepojenie so všetkými susednými štátmi, čo mu umožňuje dovážať plyn prakticky zo všetkých strán. SPP preferuje trasu z Nemecka cez Rakúsko alebo Česko, ale v hre je aj plynovod vedúci cez Turecko a Balkán (TurkStream). Tým sa významne znižuje riziko, že by naraz prestal tiecť plyn z viacerých smerov.
Tretím pilierom je zabezpečenie dostatočnej kapacity v zásobníkoch, a to nielen pred začiatkom vykurovacej sezóny, ale aj uprostred zimy. SPP deklaruje, že v porovnaní s minulým rokom má v zásobníkoch až o 20 % plynu viac. Významnou novinkou je, že na 100 % kapacity naplní zásobníky nielen v jeseni, ale aj v januári 2025. Cieľom je zabrániť výpadkom aj pri prípadne dlhej a chladnej zime.
Vyššie ceny za plyn sú nevyhnutné
Napriek tomu, že diverzifikácia zdrojov a vyšší stav v zásobníkoch garantujú bezpečnosť dodávok, SPP upozorňuje na nárast nákladov. Vyššie tranzitné poplatky za prepravu plynu cez rôzne trasy môžu podľa ich odhadov znamenať výdavky o 90 miliónov eur navyše oproti situácii, keby bol plyn dodávaný lacnejšou cestou.
Spomínané výpadky ruského plynu môžu navyše zvýšiť napätie na európskom veľkoobchodnom trhu. To sa môže premietnuť do vyšších cien aj pre priemysel či domácnosti. Problém by mohol nastať hlavne vtedy, ak príde mimoriadne tuhá zima, kedy by sa aj ostatné krajiny usilovali nakupovať väčšie objemy plynu súčasne, čím by mohlo nastať riziko nedostatku.
Podľa SPP je však aj napriek týmto nevýhodám dôležité udržať kontinuitu a stabilitu dodávok zemného plynu pre celé Slovensko.