Konečne sme sa dočkali. Slováci majú od začiatku tohto roka možnosť zdigitalizovať dva najviac používané identifikačné doklady – občiansky a vodičský preukaz. Vyplýva to z novelizácie zákona o cestnej premávke, ktorou sa zároveň mení zákon o občianskych preukazoch. Legislatívne úpravy nadobudli účinnosť 1. januára 2025, informuje denník Teraz.sk.
Novelizácia umožňuje Slovákom vytvoriť si digitálne verzie oboch zmienených dokladov na svojich mobilných zariadeniach. Samozrejme, počíta sa aj s možnosťou ich overovania kontrolnými orgánmi. Zavedenie digitálnych verzií však nijak nemení funkcionalitu ani pôsobnosť tradičných, resp. fyzických dokladov. Tými sa tak možno aj naďalej preukazovať bez obmedzení.
Rezort vnútra ozrejmil, že digitálne verzie občianskych a vodičských preukazov môžu byť vyhotovené až po tom, ako občan získa ich fyzickú podobu. Dodal, že z právneho hľadiska sa digitálne verzie definujú ako rovnopisy fyzických dokladov, čo znamená, že kopírujú presný obsah originálu a podliehajú rovnakým pravidlám o neplatnosti alebo nemožnosti ich používania.
Digitálny preukaz v prvých fázach
Zavádzanie digitálnych dokladov bude prebiehať vo viacerých fázach. Tá úvodná zahŕňa možnosť využívania digitálnej formy najmä pri policajných kontrolách. Pokiaľ ide o hraničné kontroly, pri tých podľa medzinárodných predpisov musia byť predložené fyzické doklady spĺňajúce stanovené požiadavky.
Ministerstvo vnútra uviedlo, že praktické využitie digitálnych verzií dokladov sa bude sústrediť najmä na kontroly vykonávané hliadkami poriadkovej, dopravnej a železničnej polície.
V rámci ďalších fáz sa plánuje rozšírenie funkcionalít digitálnych preukazov a ich dostupnosti aj pre iné subjekty.
Okrem policajných kontrol bude možné digitálne doklady používať aj pri kontakte s tretími stranami, čo by malo významne zjednodušiť rôzne administratívne procesy.
Množstvo praktických výhod
Samozrejme, výhod spätých s digitálnymi dokladmi je oveľa viac. Nakoľko môžu byť uložené v mobilných zariadeniach, máte ich vždy pri sebe. Už tak nemusíte všade nosiť peňaženku s fyzickými dokladmi, čo priamo vedie k nižšiemu riziku ich straty alebo poškodenia.
Prínos predstavujú aj pre kontrolné orgány, a to hlavne v podobe jednoduchšieho a rýchlejšieho overenia. Sú taktiež ekologické, nakoľko priamo znižujú potrebu tlače fyzických dokladov.
Pokiaľ ide o bezpečnosť, okrem menšieho rizika straty možno spomenúť moderné šifrovanie, ktoré redukuje hrozbu zneužitia citlivých údajov.
V budúcnosti, ako bolo spomenuté, môžu digitálne doklady umožniť rýchlejšie vybavenie administratívnych záležitostí (napr. na úradoch alebo u tretích strán).