Známy slovenský zamestnávateľ stretol nepríjemný osud. Po zhruba 76 rokoch končí, a to kvôli veľmi vážnym hospodárskym ťažkostiam. Hrob mu, dá sa povedať, vykopali zamestnanci, ktorým niekoľko mesiacov po sebe neboli vyplatené mzdy. Frustrácia priebežne eskalovala, až napokon vyvrcholila vo forme rozhodnutia riešiť záležitosť právnou cestou a podať návrh na konkurz. Informujú o tom Aktuality.sk.
Touto firmou je Bukóza Holding, ktorá desaťročia pôsobila ako symbol priemyselnej výroby východného Slovenska a zároveň ako dôležitý ekonomický pilier vranovského regiónu.
Žiaľ pre spoločnosť, okresný súd v Prešove návrh na konkurz schválil, pričom tento týždeň v stredu (8. januára) bolo zahájené príslušné, teda konkurzné konanie. O možnom konci firmy sa však hovorilo už dlhšie. Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, ešte v decembri vyhlásil, že je veľmi pravdepodobne, ba až takmer istotne, Bukóza Holding ukončí svoju činnosť.
Zamestnávateľ mal nádej, no tá rýchlo vyhasla
Denník presovak.sk ozrejmil, že situácia sa významne zhoršila v priebehu minulej jesene, kedy zamestnanci nedostali svoje výplaty a Roman Staněk, nový majiteľ, zastavil výrobu celulózy. Skupina RIQ Investments, ktorú Staněk vedie, mala byť pre Bukózu nádejou na oživenie po problémoch spôsobných s pandémiou koronavírusu.
Firma obviňovala z ich prehĺbenia bývalého ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, ktorý vypovedal dlhodobú zmluvu medzi Bukózou a Lesmi SR.
Tento krok spôsobil, že ročný objem dodávok dreva klesol o polovicu, čo malo pre fabriku katastrofálne následky. Podľa marketingového špecialistu Michala Švábika drevokombinát nemôže fungovať bez dreva. Bukóza uviedla, že medzi decembrom 2023 a májom 2024 mala výrobu spustenú iba tri týždne, čo viedlo k strate tržieb vo výške až 35 miliónov eur.
Koncu malo zabrániť prepúšťanie
Žiaľ, s nástupom nového majiteľa sa situácia nezlepšila. Staněk v októbri nariadil úplné zastavenie Bukocel Energetika, čím pripravil o prácu 90 zamestnancov. V tomto rozhodnutí videl úsporu vo výške okolo 1,5-milióna eur ročne. Pre Hospodárske noviny uviedol, že vysvetlil odborom, že pokiaľ má firma naďalej zamestnávať 400 až 450 ľudí, 90 z nich muselo odísť. Keby sa tak nestalo, vraj by celá fabrika skončila. Poznamenal tiež, že prepusteným zamestnancom bolo vyplatené odstupné v plnej výške.
Ani toto drastické opatrenie však neprinieslo želaný efekt. Odbory opakovane vyzývali zástupcov štátu, štátne orgány a obchodné spoločnosti na intervenciu, ktorá by pomohla zvrátiť negatívny sled udalostí. Situácia sa však naďalej zhoršovala. Nasledovali výpovede približne 290 zamestnancov, ktorým neboli vyplatené mzdy už tri mesiace po sebe. Medzi nimi bol aj Daniel Gaži, ktorý pre Bukózu pracoval 52 rokov.
Vážne dôsledky
Následky zániku Bukózy majú vážny dopad nielen na zamestnancov, ktorí sa tak musia obzerať po novom zamestnaní, ale aj na ekonomický stav celého vranovského regiónu.
Podľa Jána Fenčáka, predsedu Združenia miesta obcí vranovského regiónu, približne 500 rodín príde o hlavný zdroj príjmu. Pochopiteľne, situácia je obzvlášť kritická pre domácnosti, kde v podniku pracovali obaja manželia.
Ako-tak dobrou správou je, že minister Tomáš sľúbil vyplatenie ušlých miezd z garančného fondu Sociálnej poisťovne, pokiaľ bude konkurz právoplatne vyhlásený.