Od 1. januára 2025 sú v rámci Európskej únie (EÚ) platné nové pravidlá týkajúce sa pokút za emisie CO2. Hoci ich hlavný cieľ je celkom šľachetný, viaceré veľké mená sú toho názoru, že pre automobilový priemysel ako taký majú skôr likvidačný charakter. Myslí si to dokonca aj Luca de Meo, generálny riaditeľ koncernu Renault a prezident Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA), píše magazín Topspeed.sk.
Luca de Meo tvrdí, že priemyslu hrozia obrovské škody, a to konkrétne kvôli nedostatočnému záujmu o elektromobily a neschopnosti Európskej komisie (EK) otvorene diskutovať o problematike pokút. Súčasná situácia podľa neho práveže bráni prechodu na ekologickejšie formy dopravy a zároveň znižuje konkurencieschopnosť európskeho trhu.
Nové emisné limity: Čo sa zmenilo?
Od 1. januára 2025 sa sprísnili emisné limity pre automobily, pričom maximálna povolená hodnota sa znížila zo 116 g/km na 93,6 g/km. Pokuty za prekročenie týchto limitov sú natoľko vysoké, že môžu ohroziť finančnú stabilitu viacerých, ak nie aj úplne všetkých automobiliek.
Portál Auto Week nedávno publikoval predbežné odhady týkajúce sa výšok pokút pre najväčšie automobilové koncerny. Mnohých asi veľmi neprekvapí, že najhoršie dôsledky môže utrpieť nemecký Volkswagen. Konkrétne mu hrozí pokuta vo výške až 7,7-miliardy eur.
Radosť však rozhodne nemá ani Stellantis, ktorý by mohol čeliť sankciám vo výške okolo 2,3-miliardy eur. Konzorciu Renault-Nissan-Mitsubishi môže byť vyrubená pokuta približne 1,8-miliardy eur.
Automobilky sú zúfale, prídu o kopu peňazí
ACEA odhaduje, že automobilový priemysel v roku 2025 kvôli astronomickým pokutám za emisie, ako aj kvôli nízkemu dopytu po elektromobiloch, príde až o 16-miliárd eur. Luce de Mea tvrdí, že to znamená stratu investičnej kapacity, ktorá by za ideálnych podmienok mohla byť využitá na vývoj a inovácie.
Tiež upozorňuje na stagnujúci predaj elektromobilov, ktoré v súčasnosti tvoria iba 13 percent celkového predaja vozidiel. To je o 10 percentuálnych bodov menej, než koľko by bolo treba na splnenie nových emisných limitov.
Potreba investícií a flexibility
Ako-tak dobrou správou je, že členovia ACEA už prisľúbili investície vo výške 250-miliárd eur na podporu prechodu na zelenú mobilitu. Luca de Meo však upozorňuje, že tento proces neprebieha podľa očakávaní. Kritizuje legislatívnu rigiditu a vyzýva na väčšiu flexibilitu pri uplatňovaní pravidiel.
Jeho slová si nemáme vykladať ako protest proti cieľu dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Len ostro poukazuje na to, že súčasné limity CO2 pre osobné automobily a dodávky nie sú reálne a nezohľadňujú aktuálny stav trhu.
Podľa neho je nevyhnutné prehodnotiť prístup, aby bolo možné dosiahnuť stanovené environmentálne ciele bez zbytočného poškodzovania automobilového priemyslu.