Počet podvodov na Slovensku neutícha a tie najnovšie cielia na jednu z najzraniteľnejších skupín – seniorov. Ako upozornila bezpečnostná spoločnosť Eset, telefonické hovory, ktoré chcú oklamať seniorov, majú stúpajúcu tendenciu.
Podvodníci vedia, že starší ľudia sú dôverčiví, a preto na nich skúšajú rôzne techniky. Často je to nátlak. Ako uvádza portál Teraz.sk, ak dôchodcom niekto tvrdí, že je ich príbuzný, nikdy by nemali konať unáhlene. V mnohých prípadoch ide o podvod a na druhej strane telefonickej linky sa nenachádza príbuzný ale podvodník. Takéto konanie je známe pod označením vishing.
Telefonické podvody na seniorov pribúdajú
Telefonické podvody, ktoré sa zameriavajú na dôchodcov, žiaľ, nie sú u nás neobvyklé. Podvodníci sa často prezentujú ako dôveryhodné osoby. Môžu sa predstaviť ako bankári, právnici alebo policajti. Ešte častejšie sa vydávajú za rodinných príslušníkov, ktorí sú udajne v tiesni a potrebujú pomoc.
Spoločnosť Eset objasnila, že vishing je telefonický ekvivalent phishingu, teda podvodu, ktorý sa šíri prostredníctvom e-mailu. Pri phishingu je cieľom podvodu napodobniť dôveryhodný zdroj, napríklad nejakú inštitúciu, a vylákať od príjemcov citlivé informácie, prípadne ich nabádať k tomu, aby si nevedomky stiahli do svojho zariadenia malvér.
Ako sa brániť podvodu?
Bezpečnostní experti radia, aby seniori nikdy neposkytovali svoje osobné údaje ani peniaze na základe telefonátu. Bez ohľadu na to, kto volá, si cez telefón nemôžu overiť identitu druhej strany stopercentne. Seniori by sa nemali nechať zastrašiť, pretože nátlak je bežnou praktikou podvodníkov. Snažia sa prinútiť k rýchlym rozhodnutiam.
Eset dodáva, že seniori by nemali konať unáhlene ani v prípade, ak druhá strana tvrdí, že je ich rodina. Odporúča overiť si situáciu priamym kontaktovaním danej osoby. Ak osoba nereaguje alebo máte vážne podozrenie, že je v nebezpečenstve, odporúča sa volať políciu.
Peniaze neposielajte
Bezpečnostní analytici zároveň dodávajú, že seniori by nikdy nemali posielať peniaze ani osobné údaje len na základe telefonátu. Taktiež sa na základe telefonátu neodporúča vyberať hotovosť, pretože podvodníci sa môžu vydávať za kohokoľvek, ale cez telefón si neviete overiť skutočnosť. Podceňovať by sa nemal žiaden podozrivý hovor.