Umelá inteligencia dokáže urobiť kópiu používateľa, s ktorým komunikuje. Stačia jej na to len dve hodiny rozhovoru. Tvrdí to najnovšia Stanfordská štúdia. Téme sa venoval portál TechSpot.
Najnovší výskum ukázal, že AI dokáže replikovať celú osobnosť po dvojhodinovom rozhovore. Niektorí skeptici však týmto tvrdeniam neveria a uvádzajú, že je nutný ďalší výskum. Každopádne, ak sa výskumníci zo spoločnosti Google a Stanfordskej univerzity, ktorí výskum uskutočnili, nemýlia, otvára to diskusiu ohľadom etických otázok. Navyše existujú obavy z možného zneužitia.
AI vytvorí vašu kópiu za dve hodiny
Výskumníci preukázali, že umelej inteligencii stačí dvojhodinový rozhovor, aby dokázala vytvoriť presnú repliku osobnosti. To znamená, že až prekvapivo úspešne napodobňovala správanie človeka, ktorý s ňou komunikoval.
Výskum viedol Joon Sung Park, doktorandský študent informatiky na Stanforde. Celá analýza zahŕňala rozhovory s viac ako tisíckou účastníkov, pričom rozhovory sa zaoberali osobnými príbehmi, hodnotami a názormi na spoločenské problémy. Vďaka týmto informáciám potom vedci vytvorili súbor údajov na trénovanie generatívnych modelov AI.
Skupinu zámerne tvorili ľudia rôzneho veku, pohlavia či rasy. Účastníci výskumu pochádzali z rozdielnych regiónov, mali iné vzdelanie aj politickú ideológiu. Tým chceli výskumníci zabezpečiť široké spektrum ľudských skúseností.
Vysoká úspešnosť AI v kopírovaní
Absolventi výskumu sa zúčastnili dvoch kôl osobnostných testov, aby sa dokázala posúdiť presnosť. V rámci výskumu sa podrobili sociálnemu prieskumu a taktiež logickým hrám. Tento postup sa opakoval po dvojtýždňovej prestávke. Repliky AI potom vykonali rovnaké testy a odzrkadľovali reakcie svojich ľudských náprotivkov. Presnosť bola pomerne vysoká a to až 85 percent.
Jeden z vedcov uviedol, že repliky AI sú podľa neho budúcnosťou. Je fascinujúce, že AI môže robiť skutočné rozhodnutia, ktoré by urobil ten, čo s ňou komunikuje. Vedci si preto myslia, že ide o malú revolúciu. Tieto modely AI dokážu simulovať ľudské správanie v kontrolovanom prostredí, čo podnecuje k ďalšiemu výskumu a rozvoju.
Niektorí vnímajú výsledky skepticky
Hoci ide o zaujímavé zistenia, niektorí ich vnímajú skepticky. Klony umelej inteligencie vynikali v replikácii odpovedí na osobnostné prieskumy a sociálne postoje. Avšak pri predpovedaní správania počas interaktívnych hier boli výrazne menej presné. Nezvládali ani hry s ekonomickým rozhodovaním.
Skeptici si preto myslia, že tento nesúlad podčiarkuje výzvy v oblasti výskumu umelej inteligencie. AI má pred sebou úlohy, ktoré si vyžadujú pochopenie komplexnej sociálnej dynamiky a kontextu. Dopĺňajú, že hodnotiace metódy boli tiež relatívne základné, a preto treba brať výsledky výskumu s rezervou. Hoci išlo o štandardné formulácie, nemusia úplne zachytiť zložité vrstvy ľudskej osobnosti a jej správanie.
Etická rovina replík AI
Zistenia so sebou prinášajú aj mnohé etické otázky. V dobe umelej inteligencie sa často zápasí so zavádzajúcim obsahom v podobe deepfake. Toto sa potom používa na manipuláciu a klamanie. Vytváranie personalizovaných AI replík preto vyvolába obavy. Takéto nástroje by sa potenciálne mohli zneužiť a poškodiť používateľa.
Nedávne zistenia už vzbudili záujem zo strany spoločností, ktoré vyvíjajú technológiu digitálnych dvojčiat. Hassaan Raza, generálny riaditeľ spoločnosti Tavus – spoločnosti špecializujúcej sa na vytváranie replík AI z údajov o zákazníkoch – vyjadril nadšenie pre tento efektívny prístup. Repliky AI preto môžu v budúcnosti úplne zmeniť spôsob, akým sa doteraz využívala umelá inteligencia.