Siedmy test vesmírneho systému Starship neskončil podľa predstáv. Spoločnosť SpaceX stratila kontakt s kozmickou loďou. Štart sa uskutočnil zo štartovacej rampy vesmírnej základne SpaceX v Boca Chica v juhovýchodnom Texase vo štvrtok o 17:00 h. miestneho času.
Ako píše portál Teraz.sk, kozmická loď mala na palube desať makiet simulujúcich družice Starlink. Tie mali poslúžiť na precvičovanie ich vypúšťania.
Let Starship skončil neúspechom
Skúšobný let kozmickej lode Starship s nosnou raketou Super Heavy skončil neúspechom. Z dostupných správ vyplýva, že krátko po štarte spoločnosť SpaceX stratila kontakt s loďou. Nosná raketa Super Heavy sa ale po štarte vrátila na odpaľovaciu rampu a táto fáza testu sa preto považuje za úspešnú.
Podľa agentúry AP išlo o misiu s najzložitejším testovacím letom systému. Starship je dopravný systém, ktorý je navrhnutý pre dopravu posádky aj nákladu na obežnú dráhu Zeme. Ambíciou je s touto raketou cestovať na Mesiac aj Mars a ďalšie vzdialené lokality vo vesmíre. Spoločnosť SpaceX uvádza, že vesmírna loď je schopná do vesmíru vyniesť až 150 ton nákladu.
Starship má za sebou jediný úspešný test
Vesmírna loď Starship má za sboeu zatiaľ jediný úspešný let. Ten sa uskutočnil v októbri minulého roka, keď sa nosná raketa Super Heavy vrátila na odpaľovaciu rampu. Zachytili ju mechanické ramená a kozmická loď uskutočnila aj naplánovaný let. Šiesty let bol opäť nevydarený, pretože loď síce vykonala požadoavný let, ale nosná raketa sa zrútila do Mexického zálivu.
Lety zatiaľ bez posádky
Doterajšie testovacie lety vesmírnej lode Starship boli bez posádky. Spoločnosť SpaceX má ale do budúcna s loďou veľké plány. Chce prepravovať až 100 ľudí, prípadne veľké množstvá nákladu a vybavenia. Projekt SpaceX zohráva významnú rolu aj v rámci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Ten si vybral práve Starship na pristátie svojich astronautov na Mesiaci v rámci programu Artemis. Človek má opäť zavítať na Mesiac v roku 2026.