Elon Musk, šéf mnohých úspešných spoločností a najbohatší človek na svete, sa rozhodol podať tvrdú žalobu na adresu spoločnosti OpenAI, vrátane niekoľkých jej spoluzakladateľov, ako aj na adresu jeho kľúčového partnera – Microsoftu. Podaná bola na federálnom súde v severnej Kalifornii.
Ako informuje server TechCrunch, žaloba obviňuje menovaných z protisúťažného správania. Ich aktivity podľa Muskových právnikov poškodzujú nielen jeho spoločnosť xAI, ale aj trh s umelou inteligenciou (AI) ako celok.
Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman, prezident Greg Brockman, investor a bývalý člen správnej rady Reid Hoffman, ako aj Microsoft (a ďalší) sa majú dopúšťať viacerých nekalých praktík.
Elon Musk rozdelil vinu na štyri body
Žaloba konkrétne hovorí o odstrašovaní investorov od podpory konkurencie, medzi ktorú spadá aj xAI, ako aj zneužití „neoprávnene získaných konkurenčne citlivých informácií“ prostredníctvom prepojenia OpenAI s Microsoftom.
Problémom taktiež má byť transformácia OpenAI z neziskovej organizácie na ziskovú spoločnosť a prevod cenných aktív či obchodovanie s organizáciami, v ktorých majú obžalovaní „významný finančný záujem“.
Muskov tím tvrdí, že pokiaľ nedôjde k intervencii, hrozí vznik vážnych škôd, a to ako na strane spoločnosti xAI, tak aj na strane verejného záujmu. Návrh apeluje na „pauzu“, pomocou ktorej by sa ochránilo „to, čo zostalo z neziskového charakteru OpenAI“.
Nesplnená misia
Spoločnosť OpenAI vznikla v roku 2015 ako nezisková organizácia s cieľom zbierať a publikovať údaje späté s výskumom AI. V roku 2019 došlo k zásadnej zmene. Spoločnosť prešla na hybridný model označovaný ako „capped-profit“, v ktorom neziskový subjekt riadi ziskovú dcérsku firmu. Aktuálne sa má OpenAI snažiť o úplnú transformáciu na ziskovú korporáciu, avšak pri zachované neziskového statusu ako samostatnej entity.
Musk figuruje ako jeden zo spoluzakladateľov OpenAI, avšak v roku 2018 spoločnosť opustil. Dôvodom mali byť rozdielne názory ohľadne jej smerovania. Miliardár tvrdí, že jeho dar vo výške 44-miliónov dolárov bol zneužitý na podporu už neexistujúcej misie.
…a potom prišla xAI
V roku 2023 Musk založil vlastnú spoločnosť zameranú na AI, menovite xAI. Tá nedávno uviedla na trh vlastný generatívny model s názvom Grok, ktorý už poháňa niektoré funkcie na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Je však dostupný aj pre tretie strany.
xAI nedávno obdržala investície vo výške až 5-miliárd dolárov, vďaka čomu nadobudla status jednej z najlepšie financovaných spoločností v oblasti AI.
Napriek tomu však Musk zastáva názor, že OpenAI obmedzuje možnosti xAI získať kapitál, a to tým, že od investorov žiada záväzok nefinancovať konkurenciu. V žalobe stojí, že minimálne jeden významný investor odmietol investovať do xAI po tom, čo sa zúčastnil posledného kola financovania OpenAI.
Právnici do žaloby zahrnuli aj Microsoft, ktorý do OpenAI investoval približne 13-miliárd dolárov. Gigant čelí obvineniam zo zdieľania citlivých informácií a zdrojov s OpenAI.
Niektorí jednotlivci, vrátane Altmana a Hoffmana, majú využívať svoje pozície na podporu vlastných finančných záujmov. Žaloba ako príklad uvádza výber Stripe ako preferovanej platobnej platformy v rámci OpenAI – Altman v nej má mať významné podiely.
Hoffman, bývalý člen správnej rady OpenAI a v súčasnosti partner investičnej firmy Greylock, údajne získal výhodný náhľad do interných procesov ako OpenAI, tak aj Microsoftu. Kľúčovú úlohu pri uzatváraní dohôd medzi týmito dvoma firmami mala zohrávať Dee Templeton, bývalá členka správnej rady Open AI a viceprezidentka Microsoftu.
OpenAI obvinenia popiera
Spoločnosť OpenAI sa proti žalobe ohradila argumentom, že Muskove obvinenia sú nepodložené. Jeho právne kroky označila za opakujúce sa a bez meritórneho základu. V predchádzajúcich stanoviskách žiadala súd o zamietnutie žaloby ako nafúknutej a neopodstatnenej.
Nateraz nie je isté, ako sa tento súdny spor vyvinie. Jedno je však isté – súboj medzi Muskom a OpenAI prinesie nové výzvy a potenciálne zmeny v rýchlo meniacom sa svete AI.