Slovenský zväz pekárov bije na poplach, pretože im chýba viac ako 1500 pracovníkov. Počas chrípkovej sezóny sa tak môže zopakovať scenár z minulého roka. Pekári v tom čase museli pristúpiť k výraznejšiemu obmedzeniu dodávok. O téme informoval portál Teraz.sk.
Slovenským pekárom chýba pracovná sila, konkrétne sa hovorí, že by potrebovali viac než 1500 pracovníkov. Ak sa zopakuje chrípková epidémia z minulého roka, v tomto roku, respektíve nasledujúcom, by museli pristúpiť k ešte väčším škrtom dodávok pečiva.
Pekári odmietali objednávky
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) navrhuje vláde riešiť zdanenie práce u výrobcov základných potravín. Týkať to sa má najmä príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a štátne sviatky. Pre TASR to uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.
Dodal, že v tomto roku sa, našťastie, nezopakovala situácia z predvianočného obdobia roka 2023. Vtedy pekári bojovali s masívnym odchodom pracovníkov do predčasného dôchodku. Situáciu zhoršila aj silná epidémia respiračných ochorení. Všetko toto prispelo vlani k odmietaniu objednávok zo strany viacerých pekární a tiež k rušeniu pracovných zmien pre nedostatok personálu. Ako podotkol Lapšanský, nie je však možné každý rok sa spoliehať na to, že počas chrípkovej sezóny nepríde k výpadku zamestnancov. Chrípka zúri najmä počas jesene a jari a vtedy pekárne pociťujú problémy.
Zdanenie nočných a víkendových príplatkov
Lapšanský ďalej uviedol, že hoci štát výrazne zvýši minimálnu mzdu, zo zvyšných príplatkov si berie späť viac ako polovicu. Narážal tým na príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. Ak chce mať Slovensko stabilizované ceny potravín, malo by sa to riešiť, pretože táto situácia nie je dlhodobo udržateľná. Náklady na prácu v pekárenskom sektore tvoria cez 50 percent. Zdôraznil tiež, že sektor pekárov, cukrárov a cestovinárov je najväčším zamestnávateľom v slovenskom potravinárstve. Prácu dáva viac ako tretine všetkých zamestnancov.
Podľa Lapšanského, ak má byť slovenské potravinárstvo efektívne a konkurencieschopné, je nutné investovať do moderných technológií. Tie by znížili požiadavky na pracovnú silu, ale na druhej strane by vyžadovali kvalifikovanejších ľudí. Pokiaľ na tento aspekt budúca štátna politika nebude prihliadať, nielenže sa slovenské potravinárstvo nepohne z miesta, ale potravinová sebestačnosť Slovenska bude upadať.