Začiatkom budúceho roka nadobudne účinnosť konsolidačný balík, ktorý zahŕňa množstvo prísnych ekonomických opatrení. Domácnosti najviac pocítia vyššiu základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Tá totiž zapríčiní zdraženie množstva tovarov a služieb, vrátane potravín. Štát však sľúbil, že niektoré potraviny, ktoré možno označiť za základné, budú podliehať zníženej, resp. 5-percentnej sadzbe DPH (namiesto súčasných 10 percent). Problémom je, že štát očividne má v zošite napísanú inú definíciu toho, čo je základná potravina, než akú majú zapísanú jeho občania.
Ako informujú TVNOVINY.sk, vláda rozhodla, že jedna z kľúčových potravín napokon nebude zaradené do zníženej sadzby DPH. Podliehať tak bude riadnej 23-percentnej DPH.
Poslanci Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR) v stredu (4. decembra) neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o DPH, ktorý pripravila skupina opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.
23-percentná DPH: Prečo je podľa koalície nutná?
Výška základnej sadzby DPH stúpne na 23 percent, čiže o 3 percentuálne body. Výsledkom bude zdraženie množstva tovarov a služieb. Výnimkou budú len položky, ktorým bola priradená osobitná sadzba. Medzi tie patrí aj zmienená 5-percentná sadzba, ktorá sa bude uplatňovať na základné potraviny.
23-percentná DPH vystupuje ako kľúčové opatrenie konsolidačného balíka a v roku 2025 má predstavovať primárny zdroj príjmu pre štátnu pokladnicu. Celkovo majú konsolidačné opatrenia v budúcom roku docieliť zníženie deficitu verejných financií na 4,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V tomto roku deficit činí, resp. bude činiť 5,8 percenta HDP.
Druhým hlavným zdrojom príjmu má byť transakčná daň. Tá predstavuje nový typ odvodu pre právnické osoby. Odvádzať sa bude z každej transakcie a výberu hotovosti z bankomatu. V prípade elektronických transakcií bola sadzba stanovená na 0,4 percenta. Z každej transakcie sa však nikdy neodvedie viac ako 40 eur. V prípade výberov hotovosti z bankomatu bola stanovená sadzba 0,8 percenta, a to bez maximálnej výšky odvodu.
Základná potravina s plnou DPH
Teraz ale späť k pôvodnej téme. Do skupiny základných potravín definitívne nebudú spadať vajcia. Predkladatelia žiadali ich zaradenie s argumentom, že je to potravina, ktorá významne prispieva k výžive a zdravému stravovaniu obyvateľstva. Konzumujeme ich ako samostatne, tak aj ako súčasť iných jedál. Dopyt po nich je vysoký, čo automaticky znamená aj vysokú spotrebu.
Opozícia taktiež poznamenala, že zníženie DPH na vajcia by bolo pozitívnym krokom smerom k lacnejším potravinám, ktoré nám koalícia veľkoryso sľubovala pred voľbami v roku 2023.
Uvedené argumenty však neboli postačujúce. Poslanci rozhodli, že vajcia, podobne ako väčšina ostatných potravín, budú podliehať 23-percentnej sadzbe DPH, a teda nebudú akceptované ako základná potravina. To, pochopiteľne, vyvoláva obavy z toho, koľko potravín napokon bude spadať pod zníženú sadzbu.
Vajcia bez akýchkoľvek pochýb sú základnou potravinou. Nemožno teda vylúčiť, že podobný osud stihne aj iné takto chápané potraviny
Lacnejšie potraviny vďaka štátnemu webu
Stojí za zmienku, že štát chce občanom pomôcť s vyššími cenami potravín prostredníctvom webu, ktorý bude porovnávať ich ceny, resp. ponuky jednotlivých obchodov, ktoré sa zapoja do systému.
Zriadenie tohto webu vyplýva z návrhu novely zákona o cenách, ktorý v utorok (3. decembra) schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Vystupovať bude ako súčasť opatrení, ktoré boli prijaté vládou ako „jemnejšie opatrenia“, ktoré umožňuje zákon o cenách v rámci protiinflačného pôsobenia štátu (oproti regulácii cien). Tvrdí to rezort financií vo svojom zdôvodnení návrhu.
Ministerstvo tak nadobudne právomoc na zverejňovanie informácií o cenách vybraných tovarov, ktoré budú môcť návštevníci zužitkovať na nákladovo efektívne nakupovanie.
Ministerstvo ozrejmuje, že v prvom kroku pôjde o zvýšenie transparentnosti cien vybraných základných potravín, pričom v budúcnosti, pri nepriaznivých cenových výkyvoch, môže dôjsť k doplneniu iných dôležitých tovarov. Predajcom tým štát vytvorí spoločné miesto, kde budú vybrané predávané tovary sústredné.
Zatiaľ nie je známe, či rezort financií považuje za základné potraviny tie isté potraviny, ktoré budú od januára podliehať 5-percentnej sadzbe DPH. Pravdepodobne áno.
Je však možné, že v konečnom dôsledku bude mať štátny web úplne opačný efekt, než aký sľubuje. Podľa Martina Vlachynského, analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), bude tento projekt cenovo náročný ako z hľadiska výroby, tak aj z hľadiska prevádzky.
Pre obchody bude predstavovať dodatočnú byrokraciu, ktorú s najvyššou pravdepodobnosťou pretavia do svojich cien, teda do cien potravín evidovaných na štátnom webe.
Taktiež upozornil na možný scenár, v ktorom spotrebitelia v záujme ušetriť budú nakupovať skôr zahraničné produkty ako tie domáce, čo by predstavovalo vážnu hrozbu pre rentabilitu domácich producentov.
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, zase poukázal na riziko zdražovania tovarov, ktorých ceny nebudú evidované.