Pokiaľ vás zaujímajú kryptomeny a pravidelne sledujete dianie v tejto sfére, zrejme ste sa už dopočuli o možnom trestnom stíhaní Haliey Welch, mladej influencerky, ktorá nedávno vydala vlastnú kryptomenu s názvom „Hawk“. Ide o tzv. meme coin. Týmto pojmom sa označujú kryptomeny, ktoré vznikli z internetového mému, prípadne majú inú humornú črtu. Iným známym meme coinom je napríklad kryptomena Doge.
Haliey Welch veľkoryso propagovala svoju kryptomenu niekoľko týždňov pred jej oficiálnym uvedením na trh. Kopa ľudí do nej okamžite investovala s vidinou rýchleho a značného zárobku. To, čo nasledovalo, však bol presný opak toho, čo bolo sľubované.
Trhová kapitalizácia kryptomeny takmer okamžite po spustení vystrelila na približne 500-miliónov dolárov. Následne ale došlo k rapídnemu poklesu, pričom len o 20 minút neskôr dosahovala trhová kapitalizácia okolo 60-miliónov dolárov.
Tento nečakaný zvrat, pochopiteľne, neostal bez odozvy. Štart kryptomeny ostro skritizoval aj renomovaný YouTuber vystupujúci ako Coffeezilla. Vedeniu projektu oznámil, že vývoj aktíva sledoval už nejaký ten čas a že niekto pri štarte zarobil obrovskú sumu na poplatkoch. Investori pritom ostali s prázdnymi rukami, nemálo z nich prišlo o všetky svoje úspory.
Čo presne sa stalo, resp. prečo hodnota kryptomeny tak rapídne klesla? Viacerí sa domnievajú, že nešlo o nič viac, než známy podvod typu „rug pull“.
Čo je rug pull?
Týmto pojmom sa označuje typ podvodu, kedy skupina ľudí alebo jednotlivec vytvorí novú kryptomenu, počká, kým sa jej hodnota vyšplhá dostatočne vysoko a následne projekt náhle opustí s tým, že so sebou zoberie aj všetky peniaze od investorov. Tým tak de facto potiahne spod nôh koberec – preto rug pull.
Samozrejme, celkovo je proces o čosi komplexnejší. Vývojári najskôr vytvoria nový token na decentralizovanej burze a nalákajú naň dostatok investorov, zvyčajne s prísľubom vysokých ziskov. Následne dochádza k nastaveniu likvidity, teda vkladu tokenu do likvidity spolu s inou kryptomenou, čím sa umožní obchodovanie.
Tieto kroky zvyčajne sprevádza priebežné nafukovanie ceny pomocou marketingu, sociálnych sietí a nezriedka aj samostatných kampaní. Posledným krokom je útek. Akonáhle cena tokenu narastie na určitú hodnotu, vývojári predajú všetok svoj podiel, čím hodnota okamžite klesne takmer alebo úplne na nulu.
Ako sme spomenuli, rapídny pád vykázala aj kryptomena Hawk. Aby toho nebolo málo, v blockchaine majú existovať dôkazy o tom, že zo strany vývojárov došlo k nekalým transakciám asociovateľným s rug pullom.
Možno si hovoríte, že iba kapitalizovali na „hype“, že na tom nie je nič zlé. No zlé to je. Rug pull je podvod. A podvod sa trestá. Budúcnosť tímu vývojárov, ako aj samotnej Haliey, je nateraz neistá. Pokiaľ vyšetrovanie potvrdí obavy komunity, je možné, že si influencerka nejaký čas posedí vo väzení.
„Zábavné“ kryptomeny majú vážne nedostatky
Bežná definícia meme coinu neponúka takmer žiadne náznaky rizík, ktoré sa s týmto typom aktíva spájajú. V skutočnosti ich však je viac než dosť.
Hlavným problémom je, že meme coiny zvyčajne nemajú žiadny konkrétny účel, a teda v reálnom svete nemajú využitie. Ich hodnota nie je udávaná legitímnymi ukazovateľmi, ale špekuláciami a popularitou. Kým je popularita vysoká, vysoká je aj hodnota danej kryptomeny. Akonáhle však popularita opadne, hodnota sa môže priam drasticky prepadnúť.
Ďalšie riziko predstavuje skutočnosť, že nové meme coiny s cieľom rýchleho a značného disku často nie sú pod dohľadom regulátorov. A práve to ponúka možnosť jednoduchšieho zneužitia na podvody, ako je (aj) rug pull.
Na kryptomeny treba ísť s rozumom
Samozrejme, žiadna kryptomena neponúka 100-percentnú istotu zárobku. Kryptomeny sú volatilné aktívum, čo znamená, že ich hodnota môže veľmi rýchlo stúpať, ale aj veľmi rýchlo klesať. Pokiaľ do nich chcete investovať, môžete. Urobte tak ale za dodržania nasledovných rád:
- Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť: Rozhodne nie je rozumné do volatilného aktíva investovať všetky svoje úspory, nedajbože si na to požičiavať. Akonáhle investujete svoje peniaze, berte ich tak, akoby ste ich nemali. Časom vám môže investícia vygenerovať značné bohatstvo, no môže sa stať aj to, že o celú investíciu prídete. Dúfajte v najlepšie, pripravte sa na najhoršie.
- Najskôr si aspoň čo-to zistite: Pokiaľ začínate s investovaním, nebude na škodu si najskôr na túto tému niečo naštudovať. Prečítajte si články od skúsených investorov, prípadne si pozrite zopár informačných videí. Možno sa tak vyvarujete vážnej chybe, ktorá by vás mohla prísť draho.
- Dbajte na to, cez akú platformu investujete: Obozretnosť sa odporúča naprieč celým investičným procesom, teda aj pri výbere investičnej platformy. Žiaľ, na internete je plno falošných platforiem, ktoré vás chcú len obrať o peniaze. Preto si aj v tomto smere spravte dôkladný prieskum, prečítajte si recenzie, prípadne sa poraďte s niekým skúsenejším.
Ako sa vyvarovať rug pullu a rizikám meme coinov?
Zo všetkého najskôr overte legitimitu projektu, ktorý stojí za daným tokenom. Zistite si, či sú vývojári dostatočne transparentní. Pokiaľ preferujú anonymitu, ide o varovný indikátor možného podvodu.
Ďalej môže pomôcť kontrola likvidity. Projekty, ktoré majú uzamknutú likviditu, sú o čosi bezpečnejšie, nakoľko vývojári nemôžu okamžite stiahnuť svoje podiely, a teda nemôžu kryptomenu potopiť v priebehu pár minút.
Tretím dôležitým odporúčaním je nepodliehať pocitu, že pokiaľ neinvestujete, oberiete sa o značné zárobky. Ide o bežný psychologický fenomén s názvom „fear of missing out“ (FOMO), čo možno preložiť ako „strach z premeškanej príležitosti“. Neinvestujte pod nátlakom. Investuje s kľudom, rozumom a dostatočnými znalosťami.