Polícia SR má novú pomôcku, ktorá jej uľahčí odhaliť, či niekto jazdí po vplyvom drog. Po novom to policajti zistia priamo na mieste a len za niekoľko minút. Nie je tajomstvom, že po slovenských cestách, žiaľ, jazdia aj vodiči, ktorí pred jazdou požili omamné látky.
Ako informoval portál TA3, vďaka novým skríningovým testom zo slín, bude odhalenie jazdy pod vplyvom drogy extrémne jednoduché. Tieto testy dokážu rozpoznať široké spektrum psychotropných látok. Drogy za volantom sú mimoriadne nebezpečné. Vodič môže mať nesprávne alebo oneskorené reakcie. Drogy často vyvolávajú agresivitu alebo halucinácie, čo má potom vplyv na štýl jazdy vodiča, ktorý ich užil.
Polícia má nové testy na drogy
Polícia má vďaka novinke v rukách nástroj, ktorý môže zvýšiť bezpečnosť na slovenských cestách. Ak má vodič neštandardné reakcie, polícia ho môže po novom okrem alkoholu otestovať aj na drogy. Policajti odoberú vodičovi sliny a prístroj, takzvaný skríningový drogový test, ukáže, či má vodič v sebe zakázanú látku. Test taktiež odhalí, o akú látku ide. Skríningový drogový test je ľahký a rýchly nástroj, ktorý pomôže polícii udržať na cestách poriadok.
Test vie rozpoznať viaceré omamné látky, napríklad kokaín, amfetamíny, opiáty, marihuanu alebo metamfetamíny. Doteraz bolo na ich odhalenie nutné odobrať vodičovi moč. Nové testy ušetria policajtom čas, pričom v zahraničí sú bežnou praxou. V susednom Česku ich polícia používa už viac ako 10 rokov.
Tento rok bolo pod vplyvom viac vodičov
Ako priblížil hovorca Prezídia Policjaného zboru SR Roman Hájek, štatistiky vodičov, ktorí jazdia vplyvom drog, sú pomerne vysoké. Čísla sú dokonca vyššie než v minulom roku. Tento rok do konca októbra polícia laboratórne odhalila 2200 vodičov pod vplyvom. Minulý rok to bolo menej než 1500 vodičov.
Ako sme naznačili, drogy môžu mať na vodiča rôzny vplyv od vyvolania halucinácií, cez oneskorené reakcie až po zvýšenú agresivitu. Odborník na závislosť Ľubomír Okruhlica priblížil, že vodič môže na ceste vidieť veci, ktoré tam nie sú. V snahe vyhnúť sa týmto imaginárnym veciam potom spôsobí nehodu alebo vbehne do priekopy.
Bez vyšetrenia to nepôjde
Testy na prítomnosť drog zo slín vodiča sú však orientačné. Ak test odhalí, že vodič je pod vplyvom, musí ísť aj na klasické vyšetrenie. Potom na základe laboratórneho vyšetrenia polícia zvolí ďalší postup a vyvodí trestnoprávnu zodpovednosť.
Skríningové testy na prítomnosť drog u vodičov polícia už testuje. V obehu sú od mája tohto roka. Doteraz ich využívanie zákon nijako neupravoval, ale to sa od nového roka zmení. V novembri totižto parlament schválil novelu, ktorá používanie skríningových testov zarámcuje jasnými pravidlami.