Na slovenských cestách sa čoraz častejšie objavujú nové typy dopravného značenia, ktoré zvyknú byť pre podstatnú časť vodičov zmätočné. Obecne je ich cieľom zvýšiť bezpečnosť a zlepšiť organizáciu cestnej dopravy, no neznalosť ich významu môže spôsobiť presný opak. Po novom sa na cestách začína objavovať ďalšie, mnohým neznáme značenie.
Komplikované čiarovanie
Ako informujú TVNOVINY.sk, prvou veľkou zmenou je prečiarovanie alebo nové čiarovanie. Všimnúť si ho môžu motoristi napríklad na úseku medzi Bratislavou a Záhorskou Bystricou, kde sa pôvodné dva jazdné pruhy zmenili na striedajúce sa usporiadanie dvoch alebo troch pruhov.
Nové rozdelenie zahŕňa aj jazdný pruh vyhradený pre autobusy. Zmena môže zmiasť aj skúsenejších vodičov, čím výrazne narastá riziko nesprávneho zaradenia, čo automaticky vyúsťuje aj do vyššieho rizika dopravných nehôd.
Nové značenie na vozovkách
Ďalšou novinkou sú zmeny v značení smerových šípok na vozovkách. K doterajším šípkam s dĺžkou päť metrov pribudli nové šípky s polovičnou dĺžkou. Tieto značenia sa nachádzajú pred alebo za križovatkami, kde sa smer jazdy líši pre cyklistov či vozidlá hromadnej dopravy (MHD).
Matej Neumann, hovorca rezortu vnútra, podotkol, že pri tejto zmene bola čerpaná inšpirácia zo zahraničia. Jej cieľom je lepšie odlíšiť povolené smery jazdy pre rôzne skupiny vozidiel, a to najmä za zníženej viditeľnosti. Prvé takéto značenia už boli zavedené v Bratislave na piatich úsekoch, kde sa cesty cyklistov križujú s trasami áut alebo vozidiel MHD.
Bratislavou to však neskončí. Nové dopravné normy a značenia sa budú postupne implementovať naprieč ďalšími slovenskými mestami a obcami. Prioritu budú mať lokality, kde dochádza k výraznému miešaniu rôznych druhou dopravy.
Mestský dopravný podnik a cyklisti ich vítajú nové značenia vítajú, na zároveň poukazujú na nutnosť ozrejmiť vodičom ich významy, aby sa predišlo zbytočným zmätkom.