Získanie vodičského oprávnenia je podmienené schopnosťou zodpovedne šoférovať motorové vozidlo. A aby to bolo možné, vodič musí byť dôkladne oboznámený s významom rôznych dopravných značení, ktorých je na cestách priam neúrekom. Samozrejme, človek je stále len človek, čo znamená, že význam niektorých značiek, najmä tých menej frekventovaných, sa môže z našich hláv časom vytratiť. Alternatívne môžu komplikácie spôsobiť úplne nové dopravné značky.
Ako informuje magazín Vedelisteze.sk, mnohých vodičov začala miasť dopravná značka v tvare trojuholníka s červenými obrysmi, ktorá obsahuje dve šípky – jednu smerom doprava, jednu smerom doľava. Ide pritom o náramne dôležitú značku, vďaka ktorej môžu vodiči predísť kolíziám a tým pádom aj početným komplikáciám, ktoré sa s nimi bežne spájajú.
Podstatu značenia objasnila dopravná expertka Annie Winterburn prostredníctvom videa na sociálnej sieti. Z komentárov celkom jasne vyplýva, že jej význam nechápu ani skúsenejší motoristi. Jeden z komentujúcich napísal, že hoci jazdí už celé desaťročia, s touto značkou sa nikdy nestretol.
Na čo značka upozorňuje?
Z opisu ste asi pochopili, že ide o varovnú značku. A jej význam? Podobne ako mnohé iné varovné značky, vodičov upozorňuje na zmenu v organizácii premávky. Konkrétne signalizuje, že za ňou nasleduje úsek cesty s obojsmernou premávkou.
Často sa táto značka vyskytuje na miestach, kde sa jednosmerná cesta mení na obojsmernú, prípadne na križovatkách, kde jednosmernú cestu pretína cesta s obojsmernou premávkou. Taktiež sa s ňou môžu vodiči stretnúť v blízkosti mostov, tunelov alebo úzkych ciest, kde sa mení charakter dopravy.
Ako správne reagovať?
Pokiaľ narazíte na toto značenie, je dôležité si uvedomiť, že premávka za ňou už nepokračuje len v jednom smere, ale v oboch smeroch. To znamená, že budete musieť zvýšiť opatrnosť a prispôsobiť štýl jazdy tak, aby ste bezpečne zvládli zmenu usporiadania premávky. V zásade sa odporúča nasledovanie troch kľúčových krokov, a to:
- Znížiť rýchlosť a sledovať okolie;
- Venovať zvýšenú pozornosť oproti idúcim vozidlám, najmä ak ste doteraz išli po jednosmernej ceste;
- Dodržiavať pravidlá prednosti v jazde, pokiaľ sa nachádzate na križovatke.
Nepomýľte si ju
Je nutné poznamenať, že toto značenie je celkom podobné inej značke, ktorá zachytáva šípky smerujúce zhora nadol a zdola nahor. Rozdiel je v tom, že druhá zmienená značka sa vyskytuje na miestach, kde sa už vodič dostáva na úsek s premávkou v oboch smeroch.
Problémy robia aj čiary
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, na Slovensku sa tiež nedávno začal vyskytovať nový spôsob čiarovania. Všimnúť si ho môžu motoristi napríklad na úseku medzi Bratislavou a Záhorskou Bystricou, kde sa pôvodné dva jazdné pruhy zmenili na striedajúce sa usporiadanie dvoch alebo troch pruhov.
Nové rozdelenie zahŕňa aj jazdný pruh vyhradený pre autobusy. Zmena môže zmiasť aj skúsenejších vodičov, čím výrazne narastá riziko nesprávneho zaradenia, čo automaticky vyúsťuje aj do vyššieho rizika dopravných nehôd.
Ďalšou novinkou sú zmeny v značení smerových šípok na vozovkách. K doterajším šípkam s dĺžkou päť metrov pribudli nové šípky s polovičnou dĺžkou. Tieto značenia sa nachádzajú pred alebo za križovatkami, kde sa smer jazdy líši pre cyklistov či vozidlá hromadnej dopravy (MHD).
Matej Neumann, hovorca rezortu vnútra, podotkol, že pri tejto zmene bola čerpaná inšpirácia zo zahraničia. Jej cieľom je lepšie odlíšiť povolené smery jazdy pre rôzne skupiny vozidiel, a to najmä za zníženej viditeľnosti. Prvé takéto značenia už boli zavedené v Bratislave na piatich úsekoch, kde sa cesty cyklistov križujú s trasami áut alebo vozidiel MHD.