Vlastníctvo vodičského preukazu je kľúčovým kritériom pre riadenie motorového vozidla. Tento doklad však automaticky neznamená, že jeho držiteľ rozumie úplne všetkým pravidlám cestnej premávky. Keby tomu tak bolo, asi by neexistovali pokuty. Často sú pritom udeľované za zdanlivo drobné priestupky, prípadne za porušenie čerstvo zavedeného značenia, s ktorým sa vodiči ešte nestihli dostatočne oboznámiť.
Ako píše server Vedelisteze.sk, zmeny v dopravných predpisoch môžu niektorých motoristov poriadne zmiasť, čoho dôkazom je aj nová dvojitá prerušovaná čiara.
Prerušovaná čiara upozorňuje na rizikový úsek
Tá sa na slovenských cestách objavila relatívne nedávno, no aj za tak krátky čas dokázala narobiť problémy. Jeden by si myslel, že ide o signalizáciu, ktorá vodiča oprávňuje k predchádzaniu. No opak je pravdou. Tento typ čiary označuje nebezpečný úsek cesty, kde predchádzanie nie je povolené. Cieľom tohto značenia, ako ste už asi pochopili, je zvýšiť bezpečnosť na rizikových úsekoch vyzývaním motoristov k vyššej obozretnosti.
Háčik je v tom, že neznalosť nových značení, hoc aj cielia na bezpečnosť, často vedie k opačnému efektu.
Blikla oranžová. Musím zastaviť, alebo môžem ísť ďalej?
Motoristom však často robia problémy aj dlhodobo známe značenia, ako napríklad semafory. Červená a zelená farba majú jasný význam. No čo tá oranžová? Väčšina vodičov ju vníma ako signál, že sa zelená farba mení na červenú. A je tomu naozaj tak.
Mnohí si ale myslia, že keď sa červená zmení na oranžovú, môžu s kľudom na duši šliapnuť na plynový pedál a vystreliť z križovatky. To je veľký omyl.
Polícia Slovenskej republiky (SR) celkom jasne ozrejmila, ako správne reagovať na oranžové svetlo na semaforoch. V zásade existujú len dva možné scenáre. Ktorý je ten správny závisí od vzdialenosti vodiča od križovatky:
- Pokiaľ je vodič od križovatky dostatočne vzdialený a môže komfortne zastaviť bez rizika ohrozenia seba či iných účastníkov cestnej premávky, musí zastaviť;
- Pokiaľ je vodič v tesnej blízkosti križovatky, pričom pri pokuse o zastavenie by hrozilo riziko zrážky či ohrozenia ostatných účastníkov cestnej premávky, môže pokračovať v jazde.
Presné znenie tohto pravidla definuje vyhláška 9/2009 Z. z. k zákonu o cestnej premávke, ktorá stanovuje, že vodič musí zastaviť pred križovatkou pri rozsvietení oranžového svetla. Výnimkou je situácia, keď je vodič pri rozsvietení svetla tak blízko križovatky, že by bezpečné zastavenie nebolo možné.
Hrozí pokuta až 300 eur
Môže sa to zdať ako banalita, no v skutočnosti ide o veľmi dôležité pravidlo, ktoré môže ušetriť nielen zranenia či dokonca životy, ale aj peňaženky. Za nesprávne rozhodnutie pri svietiacom oranžovom svetle totiž hrozí mastná pokuta – vyšplhať sa môže až na 300 eur.
Čo z toho vyplýva? Dopravné predpisy sa neustále vyvíjajú, čo znamená, že aj skúsení vodiči by si mali občas osviežiť svoje znalosti. Či už ide o nové dopravné značenia, ako je dvojitá prerušovaná čiara, alebo o pravidlá týkajúce sa oranžového svetla na semafore, aktuálne vedomosti môžu predísť nepríjemným, v horšom prípade tragickým situáciám na cestách.