Už o pár dní začína rok 2025, ktorý, podobne ako tento rok, bude nabitý širokou plejádou vlajkových smartfónov od rôznych popredných i menej známych výrobcov. Každá nová generácia vlajkových lodí prináša zásadné inovácie či úplne čerstvé novinky, ktorými sa snažia uspokojiť čoraz vyššie nároky spotrebiteľov. A inak tomu nebude ani v prípade budúcoročnej generácie.
Ako píše server Android Authority, prvá vlna vlajkových modelov novej generácie je už na trhu. Ide o kúsky renomovaných čínskych značiek, ako sú Honor, OnePlus či Oppo. Tieto smartfóny nám celkom jasne naznačujú, s akými trendami sa budeme stýkať v priebehu budúceho roku. Väčšina z nich je náramne potešujúca.
Dlhšia výdrž batérie
Hoci si smartfóny za posledné roky prešli viacerými kľúčovými revolúciami, v oblasti batérie relatívne stagnovali. Aj špičkové modely dlhodobo pracujú s maximálnou kapacitou okolo 5 000 mAh. To rozhodne nie je málo, no dlhodobo nám tieto smartfóny ponúkajú výdrž maximálne jeden až necelé dva dni (v bežných scenároch).
Postupne si ale v tomto smere môžeme všímať zásadných zmien. Podpisujú sa pod to hlavne dva faktory, a to tzv. silicon batérie a efektívnejšie procesory.
Nové batérie ponúkajú oveľa väčšiu kapacitu pri rovnakých rozmeroch v porovnaní s tradičnými lítiovými batériami, čo znamená podstatne dlhšiu výdrž na jedno nabitie. Napríklad Vivo X200 Pro Mini má „len“ 6,39-palcový displej, no v tele ukrýva batériu s kapacitou 5 700 mAh. Taký Realme GT7 Pro zase dokázal ubytovať článok s kapacitou až 6 500 mAh.
Pokiaľ ide o procesory, výrobcovia používajú čoraz modernejšie výrobné procesy, ktoré umožňujú nielen vyšší maximálny výkon, ale aj lepšiu energetickú efektivitu. Ako nový Snpadragon 8 Elite od Qualcommu, tak aj MediaTek Dimensity 9400, sú vyhotovené na základe pokročilého 3-nanometového (nm) výrobného procesu taiwanského TSMC. Táto technológia sľubuje o 40 až 44 percent vyššiu energetickú účinnosť oproti predchádzajúcemu 4-nm procesu.
Môžeme teda očakávať, že vlajkové smartfóny novej generácie budú schopné ponúknuť oveľa dlhšiu výdrž na jedno nabitie, čo nepochybne ocení každý jeden používateľ. Za zmienku taktiež stoja prelomové technológie, ktoré umožňujú nabíjanie výkonom stoviek wattov. Takéto hodnoty nateraz používajú takmer výhradne čínski producenti, no postupne si nárastu výkonu nabíjania môžeme všímať aj u tých „konzervatívnejších“ hráčov, akými sú napríklad Samsung či Apple.
Ohromujúci výkon
Ďalším viditeľným trendom je rastúci výpočtový výkon. Konkrétne Snapdragon 8 Elite používa nové jadrá Oryon, ktoré podľa Qualcommu sľubujú až o 45 percent vyšší výkon CPU a GPU. Tento čip používa aj zmienený Realme GT7 Pro. No hoci výsledky neukázali sľubované maximá, boli viac než pôsobivé.
Dimensity 9400 je na tom veľmi podobne. Pri CPU nie je medzigeneračný rozdiel až taký výrazný, no testy Oppo Find X8 Pro ukázali náramné zlepšenie výkonnosti GPU, a to pri citeľne nižších teplotách.
Tento vývoj jasne ukazuje, že smartfóny toho z roka na rok dokážu oveľa viac a ešte k tomu rýchlejšie. Dá sa povedať, že do istej miery sa pod tento trend podpísal rozmach umelej inteligencie (AI), ktorá si pýta vyššie výpočtové kapacity. Možno očakávať, že vývoj extrémne výkonných čipov ovplyvní aj nižšie triedy.
Návrat tenkých smartfónov
Správy z posledných mesiacov viackrát hovorili o príprave tenších vlajkových smartfónov. Zmienky padali hlavne o dvoch modeloch, a to Apple iPhone 17 Slim (alebo Air) a Samsung Galaxy S25 Slim.
O týchto zariadeniach sa toho nateraz vie celkom málo. Viac-menej sa hovorí len o tenkej konštrukcii, čo však samo o sebe predstavuje veľkú zmenu. Tenšie telá pôsobia elegantnejšie a kvôli nižšej hmotnosti sú pohodlnejšie na používanie.
Tento formát však predstavuje aj niekoľko dôležitých výziev. Čím je telo tenšie, tým menej miesta ponúka, čo môže viesť k problémom s chladením, prípadne okresaním iných kľúčových komponentov. Technológie však v poslednej dobe zásadne pokročili, takže je možné, že v skutočnosti budú kompromisy týchto zariadení oveľa menej zreteľné, než sa aktuálne predpokladá.
Vyššie ceny
Tento trend, žiaľ, zrejme nepoteší. Zdá sa však, že je nevyhnutný. Modernejšie a výkonnejšie technológie prinášajú vyššie kapacity, no nie zadarmo. Ich vývoj a výroba stojí oveľa viac peňazí, čo sa takmer istotne prejaví na raste cien finálnych zariadení.
Qualcomm si za svoj nový procesor účtuje približne o 20 až 30 percent viac peňazí, než koľko si pýtal pri predošlej generácii (Snapdragon 8 Gen 3). Drahšie sú potom aj nové batériové technológie či väčšie operačné pamäte.
Výrobcovia si pritom veľmi dobre uvedomujú citlivosť používateľov na ceny. Preto budú musieť riešiť, ako zvýšené náklady čo najlepšie kompenzovať. Buď to zariskujú a jednoducho navýšia ceny svojich zariadení, alebo jednoducho ušetria na iných komponentoch. Napríklad ASUS ROG Phone 9 v snahe zachovania čo najnižšej ceny vynechal teleobjektív. Realme GT7 Pro zase prišiel bez podpory bezdrôtového nabíjania.
Rýchlejšie odomykanie
Zásadných vylepšení by sa mali dočkať aj snímače odtlačkov prstov, ktoré používame na odomykanie smartfónov či autorizovanie prístupu ku kľúčovým funkciám, ako je napríklad bezkontaktné platenie.
Mnohí výrobcovia dlhodobo volili optické snímače, ktoré pri interakcii s končekom prsta osvetlia príslušnú oblasť displeja, aby bolo možné vykonať overenie (porovnanie priloženého odtlačku s tým, ktorý je uložený v systéme).
Postupne sa ale čoraz častejšie stretávame s ultrazvukovými snímačmi. Tie, ako naznačuje názov, fungujú pomocou zvukových vĺn, ktoré detailne mapujú povrch prsta.
Keď položíte prst na displej, snímač vysiela ultrazvukové vlny smerom k povrchu vášho prsta. Tieto vlny následne prenikajú do mikroskopických hrebeňov a brázd vášho odtlačku. Zvukové vlny sa potom odrážajú späť o snímača. Tento proces umožňuje snímaču vytvoriť trojrozmerný obraz odtlačku. Je nielen bezpečnejší, ale aj podstatne rýchlejší.
Odolnosť voči vode
Odolnosť voči vode nie je žiadnou prelomovou novinkou. Vlajkové modely sa však v tomto ohľade dlhú dobu zdržiavali na certifikácii IP68. Tá dokazuje, že zariadenie dokáže prežiť aj mierne ponorenie do vody a odoláva malým čiastočkám prachu.
Rok 2025 by mohol priniesť viac zariadení, ktoré budú používať ešte vyšší štandard, a síce IP69, ktorý reprezentuje odolnosť voči vysokotlakovým a horúcim prúdom vody.
Okrem uvedených trendov by sme mohli vidieť aj ďalšie zaujímavosti, ako je podpora 8K/60fps videa (MediaTek už túto technológiu podporuje) či pokročilé autonómne AI služby na vykonávanie úloh.
Samozrejme, napokon môže byť trendov v oblasti vlajkových smartfónov oveľa viac. Ako sme spomenuli, tie uvedené vyplývajú z výbavy prvých reprezentantov novej generácie.
Máme sa na čo tešiť
Isté je, že nudiť sa nebudeme. Technológie napredujú priam raketovým tempom, čo naznačuje, že smartfóny v dohľadnej dobe čaká mnoho výrazných zmien a revolúcií. Predsa len tomu nie je až tak dávno, čo napríklad skladacie modely mnohí brali ako vec ďalekej budúcnosti. Dnes už sú pevnou súčasťou trhu a pýšia sa solídnym rastom. Dokonca už vznikol aj prvý „tri-fold“, čiže skladací smartfón s dvomi pántmi – Huawei Mate XT.