Slovensko je síce malá krajina, no s obrovským inovačným potenciálom, a to aj v oblasti umelej inteligencie (AI). Myslí si to Ivan Ivančin, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Tento technologický nástroj, ktorý začína výrazne ovplyvňovať nielen spoločnosť, ale aj ekonomiku, podľa jeho slov potrebuje rozumnú reguláciu a priemyselnú implementáciu. Kľúčovú úlohu v tom nezohrá nik iný, než vláda.
Ako informujú Aktuality.sk, MIRRI plánuje v budúcom roku predstaviť stratégiu ohľadne hlbšej integrácie AI, a to ako v rámci verejnej správy, tak aj v rámci súkromného sektora.
Technológia, ktorá mení pravidlá hry
Ivančin počas štvrtkovej technologickej konferencie ITAPA uviedol, že umelá inteligencia začína meniť pravidlá hry. Vláda má v rukách nástroj, z ktorého môže vyťažiť maximum pre ľudí. Je ale potrebné zabezpečiť nielen zvyšovanie efektivity a komfortu, ale aj ochranu dát, aby sa čo najlepšie predišlo ich zneužitiu.
Za úlohu štátu okrem podpory inovácií považuje aj ochranu občanov pred rizikami spätými s technológiami. Ďalej pripomenul, že Slovensku už prešlo významnou transformáciou vďaka digitalizácii, resp. náhrade papierových formulárov digitálnymi, čo bolo dôležitým krokom smerom k lepšej transparentnosti.
Umelá inteligencia môže na tento trend nadviazať a posunúť modernizáciu na novú úroveň, napríklad automatizáciu rutinných úloh, čo by viedlo k významnému odbremeneniu úradníkov, a tým pádom aj zvýšeniu kvality verejných služieb.
Výhody pocíti vláda i verejnosť
Zmienená stratégia na implementáciu AI, ktorá je aktuálne v príprave, vezme do úvahy nielen verejnú správu, ale aj podniky a súkromný sektor. Ivančin doplnil, že úmyslom je, aby sa AI stala súčasťou firemných procesov, čo pomôže podnikateľom zvýšiť efektivitu výroby, predaja alebo zákazníckeho servisu. Umožní to taktiež nové pracovné príležitosti a podporu inovatívnych podnikov.
Obecne môže implementácia AI v rámci Slovenska priniesť množstvo cenných výhod. Automatizácia rutinných administratívnych úloh zrýchli spracúvanie žiadostí, resp. skráti byrokratické procesy. Firmy zase získajú prístup k moderným technológiám, vďaka ktorým budú schopné lepšie optimalizovať svoje procesy, znížiť náklady a zvýšiť konkurencieschopnosť.
Ďalšou kladnou črtou je personalizácia služieb. Vďaka AI môžu ako firmy, tak aj verejné inštitúcie poskytovať služby lepšie šité na mieru konkrétnym skupinám zákazníkov. Opomenúť potom nemožno ani nové pracovné príležitosti, keďže s rozmachom AI vznikne tiež potreba odborníkov na vývoj, implementáciu a všeobecnú správu tejto technológie.
Napokon je výhodou aj lepšie rozhodovanie – analyzovanie veľkého množstva dát pomocou AI môže viesť k lepším a rýchlejším rozhodnutiam vo viacerých oblastiach, vrátane zdravotníctva, dopravy či životného prostredia.
Cesta to nebude jednoduchá
Samozrejme, s hlbšou implementáciou AI v rámci Slovenska sa spájajú aj početné výzvy. Vláda bude musieť vyriešiť otázku ochrany dát, vzdelávania pracovníkov na prácu s novými technológiami, ako aj zabezpečenia rovnováhy medzi inováciami a ochranou občianskych práv.
Pripravovaná stratégia MIRRI má ambíciu položiť pevné základy pre efektívne a bezpečné využitie umelej inteligencie na Slovensku. Ak sa podarí využiť tento potenciál, AI môže výrazne zlepšiť kvalitu života, posilniť ekonomiku a dosadiť našu krajinu na pozíciu lídra v tejto oblasti, teda aspoň čo sa týka strednej Európy.