Množstvo Slovákov si po finančnej stránke výrazne prilepší. Vďačiť za to možno novele zákona o sociálnych službách, ktorá nadobudla platnosť 1. júla 2024. Táto novela prináša dôležitú zmenu, a síce zrušenie krátenia opatrovateľského príspevku. Úprava bola prijatá na základe legislatívy schválenej ešte predchádzajúcou vládou a predstavuje významný krok smerom k rovnosti a spravodlivosti v oblasti sociálnych služieb, informuje denník Pravda.
Zásadnými zmenami prešiel hlavne opatrovateľský príspevok, ktorý je určený na pomoc osobám starajúcim sa o blízkych so zdravotným postihnutím. Ako sme spomenuli, po novom sa už jeho výška nekráti na základe príjmu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP).
Išlo o problém najmä v prípadoch, keď osoby s ŤZP mali dôchodky alebo iné príjmy vo výške presahujúcej určitú hranicu. To spôsobovalo, že opatrovatelia dostávali nižší príspevok, prípadne naň vôbec nemali nárok.
Nové podmienky, nové pravidlá
Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, upozornil, že táto úprava nie je výsledkom nedávnych legislatívnych krokov, ale vychádza z opatrení prijatých bývalou poslankyňou Za ľudí a súčasnou členkou strany Demokrati Janou Žitňanskou. Tá argumentovala, že pôvodná úprava bola nastavená za iných podmienok, ktoré sa od toho času výrazne zmenili, najmä z hľadiska výšky dôchodkov.
Vďaka legislatívnej úprave je príspevok na opatrovanie rovnaký pre všetkých, bez ohľadu na to, či opatrovateľ pracuje, je na dôchodku, alebo iným spôsobom zabezpečuje starostlivosť o osobu s ŤZP. Došlo taktiež k úprave výšky príspevku, a to 508,44 eura na 615,50 eura mesačne. Tento krok má lepšie reflektovať náročnosť starostlivosti o blízkych.
Kto má nárok na príspevok?
Na príspevok v uvedenej výške (615,50 eura) majú nárok opatrovníci osôb s ŤZP, ktoré potrebujú pomoc pri každodenných činnostiach, ako sú sebaobsluha, starostlivosť o domácnosť či vzdelávacie aktivity. Nárok potom majú aj osoby, ktoré sú blízkymi príbuznými (manžel, rodič, súrodenec, vnúča) alebo žijú v spoločnej domácnosti s osobou s ŤZP. Napokon príspevok môžu získať aj osoby, ktoré splnia podmienky týkajúce sa príjmu, pokiaľ vykonávajú zamestnanie (jeho výška nesmie prekračovať 2,5-násobok životného minima).
Naopak, príspevok sa neposkytne v prípade, že osoba s ŤZP využíva iné formy podpory, ako napríklad príspevok na osobnú asistenciu alebo celoročné pobytové sociálne služby.
Novela tak prináša kľúčovú systémovú zmenu, ktorá cieli na odstránenie nespravodlivosti spôsobenej krátením príspevku na starostlivosť. Je to po prvýkrát v histórii, čo opatrovatelia môžu dostať príspevok na opatrovanie v plnej výške, bez ohľadu na príjem opatrovanej osoby. Obecne predstavuje pozitívny posun pre tisíce rodín, ktoré sa starajú o svojich blízkych a doposiaľ museli zápasiť s neférovým finančným znevýhodňovaním.
Štát pridá aj dôchodcom
Od januára štát zdvihne aj dôchodky, a to v priemere o 2,1 percenta, o čom sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) toto percento odráža medziročný nárast spotrebiteľský cien domácnosti za dôchodcov za prvých deväť mesiacov tohto roka.
Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne (SP), ozrejmil, že valorizácia bude uplatnená automaticky, čo znamená, že poberatelia dôchodkov nemusia o zvýšenie žiadať. SP zároveň ubezpečila dotknutých klientov, že o zmene bude informovať prostredníctvom písomného rozhodnutia.
Zvýšené dôchodky budú zo strany SP prvýkrát vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2025. Dôchodcovia zároveň dostanú doplatok za obdobie od 1. januára 2025 do dňa pred januárovým výplatným termínom.
Presná výška dôchodku závisí od počtu odpracovaných rokov. Napríklad dôchodca, ktorý má na konte 30 rokov dôchodkového poistenia, bude dostávať dôchodok vo výške minimálne 397,30 eura. Pokiaľ má odpracovaných 40 rokov, dostane minimálne 467,20 eura (mesačne).
Dôchodcovia pritom môžu už teraz zistiť, o koľko presne sa im od januára zvýši dôchodok. Slúži na to kalkulačka, ktorú prevádzkuje SP na svojej oficiálnej webovej stránke. Dostať sa k nej môžete kliknutím na tento odkaz.
Ako príklad môžeme použiť starobný dôchodok vo výške 400 eur mesačne. V takom prípade suma zvýšenia dôchodku od 1. januára 2025 dosahuje 8,40 eura. To znamená, že suma dôchodku sa od januára navýši na 408,40 eura mesačne.
Pokiaľ vám niečo náhodou nebude jasné, môžete si nižšie rozbaliť sekciu s podrobnejšími informáciami, kde sa nachádza aj návod na vyplnenie.