Umelá inteligencia postupne preniká do všetkých oblastí našich životov. Inak tomu nie je ani v zdravotníctve. Štyri slovenské nemocnice sa môžu pochváliť tým, že AI tu pomáha bojovať proti zákernej chorobe. Vďaka tomu je možné zachrániť tisícky ľudských životov.
Umelá inteligencia odhaľuje rakovinu
Umelá inteligencia pomáha na Slovensku odhaliť rakovinu. Ako informoval spravodajský web RTVS, najväčší pokrok bol zaznamenaný v oblasti cytológie, genetiky a kolonoskopie. Odborníci vedia vďaka umelej inteligencii odhaliť príznaky ochorenia v počiatočnom štádiu a tým výrazne zvýšiť šancu pacienta na prežitie, respektíve na vyliečenie sa.
Prvý krok však naďalej ostáva na pacientovi a ten by sa mal odhodlať ísť na odborné vyšetrenie. Podľa štatistiky patrí rakovina hrubého čreva medzi najčastejšie diagnostikované onkologické ochorenia na Slovensku. Mnohí pacienti sa obávajú vyšetrenia, pretože ho považujú za nepríjemné a bolestivé. Včasná diagnostika ale dokáže zachrániť život a zabrániť tomu, aby sa rakovina rozšírila.
Rýchlejšie a presnejšie odhalenie ochorenia
Umelá inteligencia pomáha lekárom odhaliť rakovinu rýchlejšie a pri kolonoskopii sa zatiaľ používa v štyroch slovenských nemocniciach. Vyšetrujúci lekár vie vďaka AI lepšie zachytiť rôzne polypy alebo útvary, ktoré sa nachádzajú v čreve. Ako pre portál RTVS povedala medicínska riaditeľka Agel Slovensko Beata Havelková, takéto vyšetrenie sa tým pádom stáva efektívnejšie.
Okrem rakoviny hrubého čreva sa umelá inteligencia na Slovensku využíva aj pri diagnostike rakoviny krčka maternice. Klasická cytológia totižto ukáže zhruba 20 percent prípadov nesprávne. Falošné negatívne výsledky potom nepodchytia začínajúcu sa rakovinu včas, čo však môže umelá inteligencia eliminovať.
AI upozorní na abnormálne bunky v situáciách, ktoré by z pohľadu ľudského faktora mohli byť prehliadnuté. Ako tvrdí Henrieta Šildová z oddelenia Klinickej patológie a cytológie, vďaka umelej inteligencii môžeme povedať, že dokážeme pomôcť viacerým pacientkam.
Využitie AI v genetických laboratóriách
Umelá inteligencia sa posledných pár rokov využíva aj vo väčšine genetických laboratórií. Analýzy dokáže spracovať za oveľa kratší čas a tie ktoré kedysi trvali roky, sa teraz skrátili na týždne alebo mesiace, čo je výrazný posun. Ako vysvetlil hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre lekársku genetiku Martin Mistrík, pacient dostane odpoveď skôr, akým ochorením trpí a aké mu hrozia riziká. Potom sa vie rozhodnúť lekár aj samotný pacient, ako sa bude ďalej postupovať a aká liečba alebo oparenia sa zavedú.
Hoci umelá inteligencia umožnila rýchlejšie a efektívnejšie vyšetrovanie, je nutné, aby pacienti mysleli na svoje zdravie a pravidelne chodili na preventívne prehliadky. Len tak je možné zachytiť začínajúce sa ochorenie v prvotných fázach a nasadiť adekvátnu liečbu, ktorá môže zachrániť ľudský život.