Geoffrey Hinton, ktorý sa považuje za jedného z krstných otcov umelej inteligencie, prišiel s hrozivou predpoveďou. Podľa neho môže umelá inteligencia vyhladiť ľudstvo a stane sa tak v priebehu nasledujúcich 30 rokov.
Umelá inteligencia môže vyhladiť ľudstvo
Ako uvádza The Guardian, Hinton tvrdí, že existuje 10- až 20-percentá šanca, že umelá inteligencia povedie k vyhynutiu ľudstva. Podľa neho sa AI vyvíja príliš rýchlo a k vyhladeniu ľudí by mohlo dôjsť v blízkej budúcnosti. Konkrétne spomína horizont 30 rokov.
Hinton je britsko-kanadský počítačový vedec, ktorý nedávno vyjadril obavy z umelej inteligencie. Varoval, že tempo zmien v technológiách je oveľa rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Tento rok získal Nobelovu cenu za fyziku. Konkrétne za prácu v oblasti AI. Predtým Hinton uviedol, že existuje 10-percentná šanca, že umelá inteligencia bude znamenať pre ľudí katastrofu. Neskôr tento odhad pozmenil a šance na hrozivý scenár zvýšil na 20 percent.
Vládna regulácia AI
Hinton poznamenal, že nikdy predtým sme sa nemuseli zaoberať vecami, ktoré sú inteligentnejšie ako my sami. Redaktora stanice BBC sa opýtal, koľko pozná príkladov toho, že inteligentnejšia vec je ovládaná menej inteligentnou vecou? Príkladov je podľa neho veľmi málo. Aj preto si myslí, že ak bude umelá inteligencia vyspelejšia než ľudia, môžu sa to proti nám obrátiť.
Hinton sa dostal na titulky zahraničných časopisov po tom, čo minulý rok rezignoval a dal výpoveď v spoločnosti Google. Začal otvorenejšie hovoriť o rizikách, ktoré so sebou prináša neobmedzený vývoj AI. Naznačil, že „zlí herci“ môžu túto technológiu použiť na ubližovanie iným.
Vedec ďalej dodal, že väčšina odborníkov si myslí, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov sa vyvinie AI, ktorá bude inteligentnejšia než ľudia. Toto považuje za desivú myšlienku. Preto navrhuje vládnu reguláciu umelej inteligencie. Podľa neho je to jediná schodná cesta, ktorá by mohla prinútiť veľké technologické spoločnosti, aby robili ďalší výskum v oblasti bezpečnosti AI.