Obnoviteľné zdroje energie (OZE) mnohé krajiny vnímajú ako budúcnosť energetického priemyslu. Po novom sa do tejto skupiny pridáva Japonsko, ktoré oznámilo náramne ambiciózny, no chvályhodný plán. V priebehu nasledujúcich 15 rokov plánuje výrazne transformovať svoj energetický mix, pričom do roku 2040 chce podiel obnoviteľných zdrojov zvýšiť až na 50 percent, informuje denník Teraz.sk, na základe poznatkov agentúry Reuters.
Súbežne s rastom využitia OZE sa zmení aj využitie ostatných energetických zdrojov. Plán sa taktiež zaoberá jadrovou energiou, ktorá by do roku 2040 mala v Japonsku tvoriť približne 20 percent energetického mixu. Tieto zámery sú súčasťou revidovanej energetickej politiky, ktorá má reagovať na rastúci dopyt po elektrine a zároveň cieliť na zníženie závislosti krajiny od fosílnych palív.
Japonsko mení pravidlá hry
Tento plán je skutočne obrovskou a náramne pozitívnou novinkou. Japonsko totiž vystupuje ako tretia najväčšia ekonomika sveta, pričom zohráva kľúčovú úlohu na globálnom trhu s energiami. Patrí medzi najväčších dovozcov ropy z Blízkeho východu a je druhým najväčším importérom skvapalneného zemného plynu (LNG).
Pochopiteľne, náležitosti plánu ohľadne transformácie japonského energetického mixu sa dostali do pozornosti viacerých producentov fosílnych palív, keďže by mohli významne ovplyvniť dopyt po ich produktoch.
Jedným z hlavných cieľov projektu je znížiť podiel elektriny vyrobenej v tepelných elektrárňach, a to na 40 percent, v ideálnom prípade na 30 percent, do roku 2040. V roku 2023 si tieto elektrárne pripisovali 69 percent celkovej spotreby elektriny v krajine.
Pokiaľ ide o zmeny vo využívaní uhlia, ropy a zemného plynu, tieto údaje plán nateraz neposkytuje.
Viac čistej a jadrovej energie
No ako sme spomenuli, tieto menej ekologické zdroje majú nahradiť solárne a veterné elektrárne. Do roku 2040 majú tvoriť približne 40 percent až 50 percent energetického mixu. V prípade, že by sa podarilo dosiahnuť vyššiu hranicu (50 percent), podiel OZE by sa viac než zdvojnásobil, konkrétne oproti roku 2023, kedy si OZE v Japonsku pripisovali podiel okolo 23 percent.
Jadrová energia je druhou hlavnou prioritou. Do roku 2040 by mala pokrývať okolo 20 percent až 22 percent celkovej spotreby elektriny. To by taktiež predstavovalo výrazný posun vpred oproti roku 2023, kedy jadro tvorilo iba 8,5 percenta energetického mixu.
Japonská vláda sa rozhodla zvýšiť podiel jadrovej energie napriek tragickej havárii v elektrárni vo Fukušime v roku 2011. Už neplatí predchádzajúci cieľ „znížiť závislosť od jadrovej energie na minimum“. Naopak, nový plán zahŕňa výstavbu modernejších reaktorov novej generácie na miestach starých a vyradených zariadení.
Tokio si veľmi dobre uvedomuje, že pre stabilitu krajiny je nevyhnutná energetická nezávislosť. A práve preto vznikol tento plán – snaží sa nájsť rovnováhu medzi znižovaním emisií a posilňovaním energetickej odolnosti.