Prílišné spoliehanie sa na trasy, ktoré nám poskytujú navigačné služby, sa nie vždy musí vyplatiť. Veľmi smutný a odstrašujúcim príkladom sú traja muži, ktorí sa pri ceste na svadbu nechali navigovať aplikáciou Mapy Google (Google Maps). To sa ukázalo ako osudová chyba, keďže aplikácia ich nasmeroval na poškodený most. Auto v dôsledku poškodenia spadlo z výšky približne 15 metrov do riečneho koryta, informuje server Živě.cz.
Táto tragédia sa odohrala v indickom štáte Uttarpradéš. Traja členovia posádky dôverujúc navigácii spadli spolu s autom do riečneho koryta Ramgangy. Žiaľ, všetci traja – bratia Nitin a Ajit (30 rokov) a ich príbuzný Amit (40 rokov) – už nie sú medzi živými.
Je ale nutné poznamenať, že na vine nie sú ani tak (alebo len) Mapy Google. Most bol poškodený povodňami, no nebol uzavretý a dokonca ani označený ako nebezpečný. Chýbali bariéry aj varovné značky. Miestni obyvatelia preto kritizujú predovšetkým úrady, ktoré most nezabezpečili, a tak mali na vzniku tragédie významný podiel.
Taktiež sa ukázalo, že škody spôsobené povodňami neboli včas zaznamenané v rámci aplikácie. Google sa k situácii vyjadril so slovami, že vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám obetí. Dodal, že spolupracuje s úradmi na vyšetrovaní. Ani on sa v tejto súvislosti nevyhol ohromnej kritike.
Slepá dôvera sa nevypláca
Stojí za zmienku, že toto nie je prvý prípad, kedy vyhasli ľudské životy v dôsledku slepého nasledovania pokynov navigačných aplikácií. V roku 2022 v Severnej Karolíne (Spojené štáty) zahynul muž po tom, čo ho navigácia naviedla most, ktorý sa dávno predtým zrútil. O rok neskôr, opäť v Indii, zomreli dvaja lekári, keď ich auto v dôsledku chybného navigovania Máp Google skončilo v rieke.
Tieto prípady jasne ukazujú, že navigačné aplikácie, hoci za posledné roky výrazne pokročili, nie sú dokonalé a môžu robiť chyby. Preto by im vodiči nemali vždy plne dôverovať. Mali by brať ohľad aj na vlastné skúsenosti, pocity a úsudky.
Pokiaľ ide o troch mužov, ktorí spadli poškodeného mosta, ich rodiny apelujú na zodpovednosť ako spoločnosti Google, tak aj miestnych úradov.
Aj naďalej ostáva nevysvetlené, prečo úrady most neuzavreli, keď bol tak fatálne poškodený. Stačilo nastaviť zopár bariér a výstražných hlásení. Keby sa tak stalo, namiesto smrti by ich čakala šťastná svadba.
Ako ste si zrejme všimli, dve z tragédií, ktoré vznikli v dôsledku prílišnej dôverčivosti smerom k navigačným aplikáciám, sa odohrali v Indii. To preto, lebo navigačné aplikácie sú v tejto krajine náramne populárne – používa ich tu viac ako 60-miliónov ľudí.
Ponaučenie pre všetkých
Tragédia pri rieke Ramganga nie je len varovaním pre technologické firmy a úrady, ale aj pripomienkou pre nás všetkých. Navigácia je výborným pomocníkom, no nie je neomylná. Používatelia by mali byť opatrní, najmä pri jazde v neznámom prostredí alebo za zníženej viditeľnosti, a vždy spoliehať na vlastný úsudok.
Bezpečnosť na cestách vyžaduje kombináciu technológií, správnych rozhodnutí a zodpovednej infraštruktúry.