Pomaly sa nám blížia Vianoce, a teda aj začiatok roka 2025, kedy definitívne nadobudne účinnosť konsolidačný balík. Ide o súpravu ekonomických opatrení, ktorými štát sleduje ozdravenie verejných financií, presnejšie zníženie ich deficitu. Bežné obyvateľstvo ho pocíti najmä vo forme vyšších cien množstva tovarov a služieb. Zdražovaniu sa podľa všetkého nevyhnú ani potraviny.
Alebo áno? Ako píše Spravodajský portál RTVS, Ján Richter, predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD, ubezpečil, že Slováci sa nemajú čoho obávať. Uviedol, že pokiaľ znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny neprinesie žiadaný efekt, štát bude zvažovať dodatočné opatrenia.
Medzi týmito opatreniami údajne môže vystupovať aj cenová regulácia potravín, čo samo o sebe môže znieť celkom prívetivo. Opozícia však varuje, že výsledok cenovej regulácie môže byť opačný. Myslí si to napríklad Martin Dubéci zo strany Progresívne Slovensko (PS). Poukázal na cenovú reguláciu prijatú v Maďarsku, ktorá napokon viedla k rozpadu trhu.
Štát neberie ceny potravín na ľahkú váhu
Richter podotkol, že rast cien potravín je vážna téma, ktorou sa zaoberá aj premiér Robert Fico. Verí, že znížená sadzba DPH, ktorá bola stanovená na 5 percent, prinesie vytúžený efekt. No ak nie, vláda má v zálohe ešte zopár dodatočných opatrení, ktoré môže prijať.
Predseda poslaneckého klubu zároveň poprel, že by sa mali Slováci obávať vplyvu konsolidácie na ceny tovarov. Podľa jeho názoru tieto obavy adresujú viaceré stupne DPH. Ak by sa neprejavili zo strany potravinárov a obchodníkov, bude nutné aj do tohto spektra zasiahnuť konsolidačnými opatreniami, resp. už zmienenými regulovanými cenami.
Dubéci z PS v tejto veci odkázal na predvolebné obdobie, kedy nám súčasná koalícia sľubovala zníženie cien potravín. Označil ho za základný záväzok, ktorý by bolo vhodné naplniť. Taktiež zdôraznil význam cielenej sociálnej pomoci, no takéto riešenie vraj vláda odmieta.
Pár slov potom adresoval štátnemu webu, ktorý má slúžiť na porovnanie cien potravín. Uviedol, že nevie, ako má takéto riešenie pomôcť.
Rôzne definície základnej potraviny
Hoci vláda v súvislosti s aktuálnym vývojom cien potravín často argumentuje zníženou, teda 5-percentnou sadzbou DPH, tá sa nateraz vzťahuje len na veľmi úzky okruh potravín, čo znamená, že väčšina bude podliehať vyššej, resp. 23-percentnej sadzbe.
Ako sme vás informovali v tomto článku, za základnú potravinu neboli uznané dokonca ani vajcia. Stalo sa tak 4. decembra, kedy poslanci Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR) neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o DPH, ktorý pripravila skupina opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.
Predkladatelia žiadali zaradenie vajec do skupiny potravín podliehajúcej zníženej sadzbe DPH s odôvodnením, že ide o potravinu, ktorá významne prispieva k výžive a zdravému stravovaniu obyvateľstva. Opozícia poznamenala, že zníženie DPH na vajcia by taktiež bolo pozitívnym krokom k sľubovaným lacnejším potravinám.
Uvedené argumenty však neboli postačujúce. Poslanci rozhodli, že vajcia, podobne ako väčšina ostatných potravín, budú podliehať 23-percentnej sadzbe DPH.
Kontroverzný „porovnávač“
Pokiaľ ide o štátny web na porovnávanie cien potravín, jeho zriadenie vyplýva z návrhu novely zákona o cenách, ktorý schválili poslanci NR SR 3. decembra. Web bude spadať pod ochranné krídla ministerstva financií. Rezort tak nadobudne právomoc na zverejňovanie informácií o cenách vybraných tovarov, ktoré budú môcť návštevníci zužitkovať na nákladovo efektívne nakupovanie.
Návštevníci budú môcť pomocou webu nielen nájsť najlacnejšie tovary, ale aj sledovať cenovú históriu či prípadné zľavy.
Kritika však neobišla ani tento projekt. Podľa Martina Vlachynského, analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), bude tento projekt cenovo náročný ako z hľadiska výroby, tak aj z hľadiska prevádzky. Pre obchody bude predstavovať dodatočnú byrokraciu, ktorú s najvyššou pravdepodobnosťou pretavia do svojich cien, teda do cien potravín evidovaných na štátnom webe.
Načrtol potom aj scenár, v ktorom spotrebitelia v záujme ušetriť budú preferovať zahraničné produkty pred tými domácimi, čo by predstavovalo vážnu hrozbu pre rentabilitu domácich producentov.
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje popredné obchodné reťazce, uviedol, že náklady obchodníkov na zapojenie sa do nového systému nemusia byť vysoké. Upozornil však na riziko zdražovania položiek, ktoré web nebude evidovať. Vychádza zo situácie, ktorá sa odohrala v Grécku, kedy vláda evidovala ceny len niektorých jogurtov – tie, ktoré boli evidované, zlacňovali, zatiaľ čo tie, ktoré evidované neboli, zdražovali.
V konečnom dôsledku tak môže štátny „porovnávač“ cien potravín len zhoršiť problém, ktorý chcel pôvodne vyriešiť.