Slovenské hospodárstvo sa v posledných mesiacoch ocitlo v situácii, ktorá znepokojuje nielen ekonómov, ale aj širokú verejnosť. Aktuálne údaje poukazujú na to, že rast hrubého domáceho produktu (HDP) je v treťom štvrťroku prakticky na bodovej nule.
Medzištvrťročné zvýšenie o necelé percentá a medziročný posun len o približne 1 % sú výrazne nižšie, než sa pôvodne odhadovalo. Kompetentné inštitúcie očakávali aspoň dvojnásobné tempo, najmä vzhľadom na masívne verejné výdavky, prísun eurofondov a relativizované podmienky v rámci fiškálnej politiky.
Nedostatočný efekt fiškálnych stimulov
Ekonomickí analytici, ktorí dlhodobo sledujú vývoj hospodárskej aktivity, bijú na poplach. Za normálnych okolností by rozsiahle investície a rozširovanie verejných deficitov mali nakopnúť produkciu a zvýšiť dynamiku rastu na úroveň minimálne 3 až 4 %.
V realite však pozorujeme presný opak. Kľúčovým problémom je fakt, že značná časť finančných zdrojov nejde do zmysluplných investícií, ktoré by priniesli vyššiu produktivitu, ale skôr do bežnej spotreby. Úžitok z týchto výdavkov je krátkodobý, čo v konečnom dôsledku neprispieva k zdravej a trvalej ekonomickej expanzii.
Okrem toho Slovensko zápasí s nárastom verejného dlhu. Náklady na obsluhu tohto dlhu sa dramaticky zvyšujú, pričom výdavky na úroky za krátke časové obdobie narastajú až na dvojnásobok pôvodných súm. Ide o finančné prostriedky, ktoré mohli byť použité na modernizáciu infraštruktúry, digitalizáciu priemyslu či podporu inovácií. Namiesto toho odtekajú do zahraničia, čo nás pripravuje o potenciálne impulzy pre domáci trh.
Budúcnosť bude náročná
Mnohí ekonómovia poukazujú na to, že ak sa trend nezmení, Slovensko môže v budúcnosti pripomínať krajiny, ktoré bojovali s ťažkými dlhmi a slabým rastom, až kým neboli nútené prijímať bolestivé opatrenia. Súčasne sa stále častejšie ozývajú hlasy z podnikateľského prostredia, ktoré kritizujú opatrenia vlády obmedzujúce súkromnú iniciatívu. Firmy sa obávajú prísnejších regulácií, nepredvídateľných zásahov a nejasnej stratégie. To všetko vedie k opatrnosti, menším investíciám a obmedzeniu výrobných kapacít.
Očakávania do nasledujúcich rokov nie sú príliš optimistické. Ak sa nič zásadné nezmení, HDP môže stagnovať na úrovni blízkej jednému percentu ročne, zatiaľ čo inflácia bude ďalej ukrajovať z reálnych príjmov. Domácnosti budú nútené viac šetriť a podniky budú menej odhodlané riskovať. Tento začarovaný kruh môže udržiavať slovenskú ekonomiku v stave chronického spomalenia.
Na to, aby sa krajina vymanila z nepriaznivého vývoja, je nevyhnutné zaviesť reformy, ktoré podporia zdravé podnikateľské prostredie, kvalitné investície a efektívnejšie využívanie verejných zdrojov. Analytici apelujú na vládu, aby sa prestala spoliehať na krátkodobé stimuly a namiesto toho vytvorila podmienky na dlhodobý, udržateľný rast. Bez tohto posunu riskuje Slovensko prehlbovanie stagnácie a finančnú nestabilitu s potenciálnymi negatívnymi dôsledkami pre všetkých obyvateľov.