Štát v poslednej dobe odklepol množstvo legislatív a stratégií, poväčšine ekonomického charakteru. Do tejto kategórie spadá aj novo schválená vesmírna stratégia s názvom Vesmírna stratégia 2030+, ktorá cieli na posilnenie angažovania krajiny vo vesmírnych aktivitách. Slovensko má pomôcť zabezpečiť, aby sa vesmír využíval na mierové účely, od čoho si vláda okrem iného sľubuje ekonomický rast, informuje Denník N.
Podľa stratégie, ktorú predložil minister školstva Tomáš Drucker, je kľúčovým pilierom rozvoja slovenských aktivít vo vesmíre spolupráca s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), kde si Slovensko udržiava štatút pridruženého člena.
Vďaka tomuto vzťahu sa môžu slovenské firmy a výskumné inštitúcie zapojiť do medzinárodných projektov a zvýšiť tak šance na úspech vo vesmírnom odvetví.
Štát prikladá ruku k dielu
Strategický rozvoj vesmírnej infraštruktúry sa stáva čoraz dôležitejšou témou pre celú Európu. Jedným z hlavných projektov v tomto smer je iniciatíva spoločností Airbus, Thales a Leonardo, ktoré pracujú na zhotovení akejsi európskej alternatívy k satelitnej sieti Starlink, prevádzkovanej spoločnosťou SpaceX.
Európska únia (EÚ) taktiež podpísala zmluvy v hodnote zhruba 10,6-miliardy eur na vývoj vlastnej satelitnej konštelácie IRIS2, ktorá má zabezpečiť spoľahlivé a bezpečné komunikačné služby pre členské štáty EÚ, čím by región významne znížil svoju závislosť od externých poskytovateľov.
Obavy o bezpečnosť
Vytvorenie vlastnej vesmírnej infraštruktúry však môže Európe priniesť nielen technologickú nezávislosť, ale aj významné obranné výhody. Vesmír je totiž čoraz viac vnímaný ako strategická oblasť, kde moderné technológie a prevratné inovácie zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu.
Žiaľ, uvedené projekty a iniciatívy majú aj nepriaznivé okolnosti. Prichádzajú totiž v čase zvýšených obáv o bezpečnosť občanov EÚ, ktoré vyvoláva napríklad ruská raketa Kosmos 2553. Tá by totiž jedného dňa mohla byť schopná prenášať nukleárne zbrane schopné zničiť stovky kľúčových satelitov.
Čo sa týka Slovenska, stratégia 2030+ zdôrazňuje snahu krajiny zvýšiť bezpečnosť, ako aj podporiť ekonomický rast a technologický pokrok.