Množstvo tovarov a služieb na Slovensku v budúcom roku zdražie. „Vďačiť“ za to môžeme konsolidačnému balíku, v rámci ktorého štát schválil zavedenie 23-percentnej základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) a transakčnej dane. Drahšie budú aj energie, predovšetkým plyn. Dobrou správou však je, že štát plánuje obyvateľom s vyššími cenami energií pomôcť a dodržať tak svoj dávnejší sľub, informuje Spravodajský portál RTVS.
Počas včerajších, teda stredajších rokovaní (4. decembra) sa o tzv. energopomoci nerokovalo. Napriek tomu ale vraj ku kompenzovaniu vyšších cien energií dôjde. Konečná forma pomoci by mala byť oznámená predstaviteľmi koalície po tom, čo sa premiér Robert Fico (Smer-SD) vráti z pracovnej cesty do Brazílie. Tá je naplánovaná na budúci týždeň.
Uviedol to Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra a predseda strany Hlas-SD. Skonštatoval, že v rámci vlády sa o energopomoci nediskutovalo, no ubezpečil verejnosť, že to, čo sa pred voľbami sľubovalo, sa aj dodrží. Garantoval, že štát domácnosti nenechá „v štichu“, pokiaľ ide o očakávaný rast cien energií. Kompenzovať ho chce do takej miery, aby nemuseli platiť ani o cent navyše.
Postavenie štátu zoči voči drahším energiám minister považuje za zodpovedné konanie. Uznal, že konsolidačné opatrenia budú drahšie ako pre domácnosti, tak aj pre firmy. Dodal, že aj preto Denisa Saková (Hlas-SD), ministerka hospodárstva, robí všetko pre to, aby mohla byť v dohľadnej dobe predstavená energopomoc.
Detaily štát zatiaľ neprezradil
Podľa Eštoka štát pomôže ľuďom, ktorí sa tak vraj nemajú čoho báť. Podrobnosti ohľadne energopomoci však nateraz nie sú známe, takže nevieme, s akou konkrétnou formou kompenzácie môžeme rátať. Sám minister potvrdil, že doladenie detailov ešte chvíľku potrvá. Ako sme spomenuli, výsledná forma pomoci by mala byť oznámená po návrate Fica z Brazílie.
Saková k tejto veci uviedla, že nové cenníky majú dosahy na nároky na štátny rozpočet, ktoré je potrebné zapracovať do nastavených modelov. Taktiež je treba vykonať zodpovedné rozhodnutie o tom, ako bude prebiehať pomoc slovenským domácnostiam v ťažkých časoch. Aj ona podotkla, že cieľom je rokovania o energopomoci absolvovať ešte pre Vianocami, aby si ľudia mohli užiť čo najpokojnejšie sviatky.
Stojí za zmienku, že o pomoci s drahšími energiami od štátu sa nielen v rámci verejnosti debatuje už dlhšiu dobu. Najskôr sa hovorilo o ukončení plošného dotovania, neskôr sa objavili náznaky pokračovania tejto formy podpory aj v roku 2025. Následne sa hovorilo skôr o adresnej pomoci, potom znovu o plošnej pomoci.
Čo presne nás v tomto smere čaká, zdá sa, zatiaľ presne nevie ani vláda. Je však potešujúce, že má v úmysle pomôcť ľuďom, ktorí už teraz zápasia s vysokými životnými nákladmi, aby sa ich situácia ešte väčšmi nezhoršila po zavedení konsolidačného balíka.
23-percentná DPH a transakčná daň
Ten, ako ste mohli vyčítať z úvodného odseku, ovplyvní občanov najmä z hľadiska 23-precentnej DPH a transakčnej dane.
V dôsledku navýšenia DPH až o 3 percentuálne body dôjde k zdraženiu množstva tovarov a služieb. Výnimkou budú len niektoré tovary a služby, ktorým bola priradená osobitná sadzba. Patrí sem napríklad sadzba vo výške 5 percent, ktorá sa bude vzťahovať na základné potraviny. 23-percentná DPH má v budúcom roku predstavovať primárny zdroj príjmu pre štátnu kasu.
Transakčná daň predstavuje nový typ odvodu pre právnické osoby. Odvádzať sa bude z každej transakcie a výberu hotovosti z bankomatu. V prípade elektronických transakcií bola sadzba stanovená na 0,4 percenta. Z každej transakcie sa však nikdy neodvedie viac ako 40 eur. V prípade výberov hotovosti z bankomatu bola stanovená sadzba 0,8 percenta, a to bez maximálnej výšky odvodu.
Štát odklepol nový rozpočet
Ako sme vás informovali v tomto článku, štát už rozhodol o definitívnej podobe rozpočtu krajiny na rok 2025. Poslanci Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR) pritom vzali do úvahy aj rozpočty do roku 2027.
Celkové príjmy štátnej pokladnice majú podľa predpokladov v budúcom roku dosiahnuť 27,6-miliardy eur. Aj naďalej sa ráta s deficitom, no podstatne nižším. Suma výdavkov by sa mala vyšplhať na úroveň 34-miliárd eur. Pokiaľ ide o príjmy rozpočtu verejnej správy, tie sa údajne v budúcom roku priblížia k 60-miliardám eur, resp. 42,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Verejné výdavky by mali dosiahnuť 66,6-miliardy eur (47,5 percenta HDP).
Deficit verejných financií má v budúcom roku klesnúť na ekvivalent 4,7 percenta HDP. V roku 2026 sa očakáva pokles na 3,7 percenta HDP, v roku 2027 na 3 percentá HDP. Rezort financií považuje dosiahnutie týchto cieľov za nevyhnutné. Pomôcť tomu majú dodatočné konsolidačné opatrenia v objeme 1,9 percenta HDP (2,8-miliardy eur), ktoré by mali byť predstavené do roku 2027.
Ako sa zmenia ceny energií?
Späť k energiám, slovenské domácnosti si v budúcom roku najviac priplatia za plyn. Zdražovanie pocítia hlavne odoberatelia najvyššej tarify, resp. tarify D3.
Odoberatelia tarify D1, ktorá zahŕňa využívanie plynu len na varenie, si majú ročne priplatiť 16,49 eura, čo predstavuje 14,66-percentný medziročný rozdiel. Cena tarify D2, ktorá zahŕňa využívanie plynu na varenie a ohrev vody, zdražie o 211,84 eura ročne, resp. o 31,32 percenta. Tarifa D3, ktorá okrem uvedeného zahŕňa aj využívanie plynu na kúrenie, zdražie najviac, konkrétne o 453,03 eura ročne. V tomto prípade medziročný rozdiel činí až 33,80 percenta.
V nasledovných tabuľkách si môžete okrem očakávaných cien plynu pozrieť aj predpokladané ceny elektriny a tepla, ktoré spracoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).