Štát aktuálne čelí množstvu záležitostí, ktoré si žiadajú urýchlené riešenie. No keďže vláda sa skladá z ľudí, a ľudia robia chyby, niektoré riešenia sa časom ukážu byť celkom neefektívne. Do tejto skupiny zrejme spadá aj riešenie krízy v zdravotníctve, ktorú rozbehli výpovede viac ako 3 300 lekárov. Hoci ide o vážnu komplikáciu, štát sa ju snaží vyriešiť jednoduchými prostriedkami. A z toho vyplývajú ďalšie problémy.
Ivan Humeník, špecialista na medicínske právo, v rámci relácie Aktuálne :24 označil prístup štátu ku kríze v zdravotníctve za neadekvátny, a že namiesto riešenia situácie môže priniesť ďalšie problémy. Na jeho predpoveď upozornil Spravodajský portál RTVS.
Humeník tvrdí, že nový legislatívny rámec môže situáciu v zdravotníctve ešte väčšmi skomplikovať, hoci cieľ je úplne opačný. Myslí si teda, že v skutočnosti môže viesť k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Zákon s prísnymi podmienkami a sankciami
Nové legislatívne opatrenia na boj proti kríze v zdravotníctve boli schválené minulý týždeň, pričom v piatok (13. decembra) ich podpísal prezident Slovenskej republiky (SR) Peter Pellegrini.
Legislatíva definuje nové skutkové podstaty trestného činu v rámci porušovania povinností za mimoriadnej situácie, ako aj trestného činu vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie.
- Trestný čin porušovania povinností za mimoriadnej situácie: Ak zdravotníci neposkytnú zdravotnú starostlivosť počas kritickej nedostupnosti ústavnej starostlivosti, môže to byť považované za trestný čin.
- Trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie: Ak zdravotníci úmyselne odmietnu svoje povinnosti v takýchto podmienkach, môže to viesť k trestnej zodpovednosti.
Obecne tieto opatrenia predstavujú povinnosť pre lekárov poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade, že by došlo k vyhláseniu mimoriadnej situácie.
Rezort zdravotníctva ozrejmil, že mimoriadna situácia môže byť vyhlásená v prípade, že dôjde ku kritickej nedostupnosti ústavnej starostlivosti. Tým sa rozumie taká situácia, keď poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nedokážu zabezpečiť dostupnosť adekvátnej starostlivosti. Dodal, že táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle, pričom mimoriadnu situáciu vyvolanú danou mimoriadnou udalosťou možno vyhlásiť až na 60 dní. V prípade potreby však možno túto lehotu predĺžiť o ďalších 60 dní.
Je nutné podotknúť, že mimoriadny stav zatiaľ vyhlásený nebol a možno ani nebude.
Humeník poznamenal, že pokiaľ by lekári porušili za mimoriadnej situácie novo uloženú povinnosť, hrozila by im aj strata registrácie v Slovenskej lekárskej komore (SLK). Členstvo v SLK je pritom jednou z hlavných podmienok lekárskej práce. Takto potrestaný lekár by tak nemohol vykonávať svoju prácu nielen počas mimoriadnej situácie, ale ani dva roky p onej.
Špecialista prirovnal tento prístup k haseniu požiaru benzínom. Upozornil, že štát namiesto riešenia hlavných problémov, ako sú nedostatočné pracovné podmienky či poddimenzované nemocnice, zavádza sankcie, ktoré môžu lekárov skôr odradiť, než motivovať. Platí pritom, že ak sa lekári rozhodnú odísť zo systému kvôli prísnym pravidlám, dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa ešte viac zníži.
Vláda chce kompromis
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, vláda má za cieľ dosiahnuť akýsi kompromis. Minister zdravotníctva Kamil Šaško poukázal na blížiace sa rokovania, v rámci ktorých môže vláda dospieť k dohode o bodoch memoranda z roku 2022, ktoré podpísala predošlá vláda.
Podľa slov ministra sú z celkovo 18 požiadaviek lekárskych odborárov tri štvrtiny buď to uzavreté, alebo prijateľné. Napriek tomu ale celý rozhodovací proces ešte nejaký čas potrvá. Niektoré zmeny, ako napríklad úpravy trestnoprávnej zodpovednosti riaditeľov nemocníc, si totiž budú vyžadovať riadny legislatívny postup. Do dnešného dňa mali odborári čas na to, aby jasne deklarovali, či ich požiadavky zahŕňajú aj zvýšenie miezd.
Na vážnu situáciu v zdravotníctve upozornil aj Oskar Dvořák, podpredseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre zdravotníctvo. Poznamenal, že do konca roka ostávajú už len necelé tri týždne. Pokiaľ nedôjde k zabezpečeniu dohody, zdravotníctvo môže po Novom roku skolabovať.