Zastarané elektronické zariadenia, ktoré už nedostávajú aktualizácie operačného systému alebo aspoň bezpečnostné záplaty, sú pre používateľov rizikom. Hacker ich môže veľmi ľahko zneužiť. Bezpečnostní analytici zo spoločnosti Eset ich preto neodporúčajú používať.
Ako píše portál Teraz.sk, niektorí spotrebitelia sa nechcú vzdať ani starších zariadení, ktoré už nemajú podporu od výrobcu. Tieto zariadenia sú ale ľahkým cieľom útočníkov. Bezpečnostná spoločnosť Eset uvádza, že by vôbec nemali byť pripájané k internetu. Svoje uplatnenie môžu nájsť, avšak také, aby neboli pri používaní online.
Staré zariadenia sú zraniteľné
Eset zdôrazňuje, že neaktuálny operačný systém môže byť plný chýb a bezpečnostných dier a používateľ sa preto vystavuje rizikám. V tomto smere majú navrch kybernetickí podvodníci. Netýka sa to len mobilných zariadení či tabletov, ale napríklad aj kamier, routerov, inteligentných zámkov či ďalších telekonferenčných systémov. Všetky tieto zariadenia sú po skončení podpory náchylné na zraniteľnosť.
Zneužitie videokamery je pre útočníka silný nástroj. Mohol by sledovať obeť aj celú jej rodinu. Útočník totižto dokáže nad nezabezpečenou kamerou prevziať kontrolu aj na diaľku. Kontrolu nad zraniteľnými kamerami, ktoré sú pripojené k internetu, je možné získať na základe zistených IP adries. Hacker nepotrebuje predchádzajúci prístup ku kamere ani žiadne prihlasovacie údaje.
Opätovné používanie starých zariadení
Spoločnosť Eset dodala, že používanie starých zariadení na nové účely sa stáva novým trendom. Používateľ si napríklad starý iPad zmení na ovládač inteligentnej domácnosti. Príkladom je aj zmena starého smartfónu na digitálny fotorámik alebo GPS systém do auta. Možností je veľa, ale Eset prízvukuje, že treba myslieť na bezpečnosť. Táto elektronika je totižto zraniteľná a vôbec by sa nemala pripíjať na internet. Po pripojení k nej môže získať prístup útočník.
Správnym riešení nie je ani to, keď staré elektronické zariadenie zahodíte. Vyhodené zariadenia končia na skládkach, kde znečisťujú životné prostredie toxickými materiálmi. Takýto krok je z ekologického hľadiska problémom. Zariadenie by sa preto malo zlikvidovať bezpečným spôsobom.
Spoločnosť dopĺňa, že nepodporované zariadenia môžu skončiť ako zombie v botnete. „Ide o sieť kompromitovaných zariadení ovládaných útočníkom, ktorý ich využíva na nekalé účely. Takéto zombie zariadenia sa najčastejšie používajú na spustenie distribuovaného útoku odmietnutia služby, pri ktorom dôjde k preťaženiu konkrétnej siete alebo webovej stránky,“ vysvetlil Eset.