Spoločnosť SpaceX pod vedením Elona Muska, svetoznámeho vizionára a najbohatšieho človeka na planéte, úspešne dosiahla nový historický míľnik v rámci opakovanie použiteľných raketových technológií, a to za pomoci rakety Falcon 9. Prvý stupeň tejto rakety sa v stredu (4. decembra) vydal na svoj rekordný 24. let. Na obežnú dráhu Zeme vyniesol ďalších 24 satelitov, informuje server Digital Trends.
Raketa odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, a to o 5:13 miestneho času. Po zhruba ôsmich minútach od štartu sa prvý stupeň rakety úspešne vrátil a pristál na plošine čakajúcej v Atlantickom oceáne, blízko pobrežia Floridy. Tento úspech otvára cestu k potenciálnemu 25. letu. Pred ním však bude treba vykonať množstvo technických kontrol a aj nejaké tie renovácie.
Prvý stupeň rakety Falcon 9, označovaný ako B1067, sa zapísal do histórie absolvovaním viacerých dôležitých misií, vrátane zásobovacích misií pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) CRS-22 a CRS-25, pilotovaných misií Crew-3 a Crew-4, komerčných misií ako TelkomSat-113BT, Turksat-5B a Koreasat-6A, a napokon aj 13 štartov so satelitmi Starlink.
Úplne prvý let B1067 sa uskutočnil v júni 2021, zatiaľ čo posledný let pred stredajším rekordom sa odohral 11. novembra 2023.
Obrovský význam
Úspech opakovane použiteľných technológií má pre SpaceX náramne dôležitý význam. Ich využívaním totiž dokáže významne znižovať náklady na vesmírne misie a zároveň zvyšovať ich frekventovanosť. Taktiež umožňujú prístup k orbitálnym štartom širšiemu spektru spoločností a organizácií, resp. tretích strán.
Samozrejme, cesta to pre spoločnosť nebola vždy ružová. Viaceré štarty sa skončili neúspešne, no každé z nich prinieslo určité ponaučenie a cenné dáta, vďaka ktorým bolo možné technológie doladiť či vylepšiť, aby sa podobné nezdary už neopakovali, prípadne aby sa znížilo riziko ich výskytu.
SpaceX obracia zrak k Super Heavy
Vďaka čoraz úspešnejším letom inžinieri postupne môžu pracovať na väčších výzvach, ktoré predstavuje napríklad Super Heavy, prvý stupeň rakety Starship. Tento 71-metrový kolos je podstatne náročnejší na kontrolu pri návrate. SpaceX preto vyvinula gigantické mechanické ramená, taktiež známe ako chopsticks, ktoré zachytávajú boostery vo vertikálnej polohe na veži.
V tomto smere už dosiahla gigantický úspech, keď v októbri, teda počas piateho testovacieho letu, dokázala zachytiť Super Heavy na veži. Video z pristátia takmer okamžite obletelo celý svet. Hoci ďalší pokus, ktorý sa odohral v novembri, nebol až taký úspešný, očakáva sa, že SpaceX časom zachytávanie rakiet zdokonalí. Budú totiž zohrávať dôležitú úlohu v rámci pripravovaných misií na Mesiac a Mars.