Slovensko má na krku žalobu kvôli nedostatočnému čisteniu odpadových vôd. Európska komisia (EK) v pondelok 16. decembra predložila balík rozhodnutí o porušení právnych predpisov EÚ. Proti členským štátom, ktoré porušili spoločnú legislatívu, podnikne právne kroky. Žalobe sa nevyhlo ani Slovensko.
Ako informoval portá ta3.com na základe správy z TASR, Slovensko sa v decembrovom balíku ocitlo iba s jedným prípadom. Európska komisia zažalovala náš štát na Súdnom dvore EÚ pre nedostatočné čistenie komunálnych odpadových vôd.
Slovensko nespĺňa európske normy
Slovensko si podľa eurokomisie neplní v plne miere povinnosti, ktoré sa týkajú zberu a čistenia odpadových vôd. Smernica vznikla ešte v roku 1991 a vyžaduje, aby sa komunálne odpadové vody zbierali a čistili pred vypustením do prírody. Niektoré slovenské mestá a obce ale tieto pravidlá nedodržiavajú, pretože nemajú vybudovanú potrebnú infraštruktúru. Koho sa prípad týka, musí teda zaviesť potrebnú infraštruktúru na zber a čistenie komunálnych odpadových vôd.
Problémových je až 25 miest
Slovensko má problém až s 25 mestami, ktoré nespĺňajú smernicu EÚ. Z toho 17 miest nezabezpečilo sekundárne čistenie pred vypúšťaním odpadových vôd. V deviatich lokalitách mestské odpadové vody nie sú predmetom dodatočného biologického čistenia s odstraňovaním dusíka alebo fosforu a jedno mesto nespĺňa obe vyššie uvedené požiadavky.
Komisia zaslala Slovensku výzvu už vo februári 2017. Po nej nasledovalo odôvodnené stanovisko, ktoré bolo nášmu štátu doručené v novembri 2019. Napriek týmto výzva Slovensko doteraz neupravilo čistenie odpadových vôd tak, aby spĺňalo európske normy. EK preto podala prípad na Súdny dvor EÚ.
Uzatvorilo sa 69 prípadov
Európska komisia zároveň uviedla, že uzatvára 69 prípadov. V nich sa problémy s členskými štátmi vyriešili bez toho, aby sa pokračovalo v ďalšom právnom konaní. Napriek tomu, že Slovensko dostalo prvú výzvu pred vyše siedmimi rokmi a moderné technológie pokročili vpred, nedokázalo problém s čistením odpadových vôd vyriešiť. Po zásahu z Bruselu by malo prísť k náprave.