Slovensko sa zrejme už v blízkej budúcnosti dočká dôležitej modernizácie. Až 65 softvérových vývojárov spoločnosti ESET pracovalo pod vedením inštruktorov z Microsoftu na kľúčovej téme, ktorou bola umelá inteligencia (AI). Táto technológia predstavuje obrovský potenciál, ktorý však ostane na zmar, pokiaľ nebudeme vedieť, ako možno čo najefektívnejšie využiť jej kapacity.
Tlačová správa obdržaná našou redakciou uvádza, že účastníci tzv. hackathonu pracovali na dvanástich výzvach, a to s tromi hlavnými cieľmi – zlepšiť zákaznícku podporu spoločnosti ESET na celom svete, zrýchliť identifikáciu kybernetických hrozieb menej skúsenými zákazníkmi a optimalizovať interné procesy.
Netrvalo dlho a objavili sa prvé konkrétne realizácie. Martin Čambal, senior manažér spoločnosti ESET, uviedol, že došlo k spusteniu AI asistenta v Anglicku a neskôr vo všetkých anglicky hovoriacich krajinách. Dnes má byť podnik blízko k nasadeniu lokalizácie AI asistenta pre nemecky, francúzsky, španielsky a turecky hovoriacich zákazníkov.
Odteraz tak zákazníkom poskytuje odpovede na ich otázky týkajúce sa používania jeho produktov okamžite, teda bez toho, aby museli čakať niekoľko hodín, kým sa dostanú na rad. Prvé výsledky majú ukazovať, že AI asistent efektívne vybaví až 20 percent dopytov na podporu, a to autonómne vo všetkých prípadoch. Tým vzniká časová úspora, ktorú možno využiť na vykonávanie úloh s pridanou hodnotou pre lepšiu systematickú podporu zákazníkov.
Pokiaľ ide o zákaznícku podporu, poukázať možno aj na prístup hackathonového tímu, ktorý analyzoval desaťtisíce telefonických hovorov z linky zákazníckeho servisu, konkrétne s cieľom zlepšiť kvalitu poskytovanej spätnej väzby.
Slovensko potrebuje lepšiu kyberbezpečnosť
Samozrejme, kľúčovou problematikou v súvislosti s rozmachom AI je aj bezpečnosť. V tejto oblasti ESET vyniká – AI používa na detekciu kybernetických hrozieb. Konkrétne na Slovensku spoločnosť zaznamenala výrazný nárast v prípade detekcie s názvom PowerShell/TrojanDownloader.Agent. V predchádzajúcich mesiacoch bol na 11. mieste s detekciou okolo jedného percenta. Aktuálne predstavuje tretiu najpočetnejšiu hrozbu na Slovensku s viac ako 7 percentami všetkých detekcií.
Ide o malvér využívajúci skripty PowerShell na sťahovanie a inštaláciu ďalšieho škodlivého kódu do počítača.
V prípade útokov systém detekcie generuje obrovské množstvo údajov, čím vzniká potreba skúseného bezpečnostného analytika. Z tohto dôvodu došlo k vzniku AI asistenta, ktorý je schopný sumarizovať komplexné údaje. Tým sa výrazne skracuje čas potrebný na identifikáciu problému, čo priamo vedie k vyššej bezpečnosti.
Kamil Pšenák, produktový manažér ESETu, podotkol, že z dlhodobého hľadiska je cieľom umožniť bezpečné používanie produktov aj menej skúseným používateľom, ktorí budú rýchlo vedieť, o čo ide, a teda nebudú musieť tráviť príliš dlhý čas analyzovaním zložitých výsledkov prvotnej analýzy.
Prínos generatívnej AI
Noviniek sme sa potom dočkali aj z hľadiska lokalizácie. Pracovná skupina zameraná na optimalizáciu procesov priniesla riešenia na urýchlenie a zlepšenie úrovne lokalizácie a dokumentácie produktov ESETu. Lokalizačné tímy sú medzi prvými, ktorí masívne nasadzujú veľké jazykové modely (LLM) a vo všeobecnosti využívajú prínosy AI.
ESET vďaka skúsenostiam so staršími generáciami AI dosahoval veľmi slušnú úspešnosť v automatizácii prekladov do viacerých jazykov. V špecifických oblastiach sa však aj napriek tomu podarilo úspešnosť navýšiť ešte väčšmi, a to na úroveň 19 percent až 22 percent.
Späť k časovej úspore, tú by mala AI vytvárať aj prostredníctvom internej platformy pre zamestnancov, ktorá umožňuje tímom vytvoriť si vlastného asistenta s AI, ktorý dokáže porozumieť ich odborným znalostiam a môže im pomôcť riešiť bežné pracovné problémy, resp. zvýšiť ich produktivitu.
Peter Milošovič, výkonný riaditeľ Microsoft SK, uviedol, že riešenia vyvinuté vývojármi v rámci hackathonu zásadne zmenia a uľahčia prácu celých oddelení spoločnosti ESET, čo predstavuje najväčšiu pridanú hodnotu generatívnej AI postavenej na platforme Microsoftu.
Čambal považuje generatívnu AI za novú a vzrušujúcu oblasť, ktorá sa aktuálne formuje. Podotýka však, že na trhu nie je dostatok odborníkov, ktorí by sa ňou zaoberali.„Hackathon v spolupráci so spoločnosťou Microsoft nám pomohol zlepšiť naše zručnosti s touto technológiou v rámci firmy a otvára nám dvere k ďalším inovatívnym riešeniam v budúcnosti,“ uzavrel Čambal.