Slováci sa dlhé mesiace obávali vyšších faktúr za energie. Napokon sa ale tieto obavy nenaplnia. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, vláda zastropuje ceny energií tak, aby slovenské domácnosti nemuseli zaplatiť ani o cent navyše. Postupom času sa však objavili iné obavy. Točia sa okolo otázky, či bude plynu v roku 2025 na Slovensku dostatok.
Ako píšu Aktuality.sk, Slovensko je pripravené na zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od budúceho roku, čo Kyjev potvrdil už viackrát. Radovan Potočár, šéfredaktor portálu energie-portal.sk, ozrejmil, že krajina má k dispozícii alternatívne trasy pre tranzit plynu, ako aj dostatočné zásoby v prípade výpadku. To podľa neho eliminuje riziko nedostatku tejto kľúčovej energetickej suroviny.
Východ nie je jedinou svetovou stranou, z ktorej Slovensko môže dovážať plyn. Dovoz je možný aj zo západu, juhu i severu, podotkol Potočár.
Dostatok času na potrebné prípravy
Ukrajina dlhodobo avizovala, že nepredĺži kontrakt na tranzit ruského plynu. Slovenskí dodávatelia tak mali dostatok času na to, aby si zabezpečili náhradné zdroje. Konkrétne Slovenský plynárenský priemysel (SPP) potvrdil, že disponuje dostatočným množstvom alternatívnych dodávok.
Samozrejme, tranzit cez Ukrajinu je z logistického hľadiska najjednoduchší. No pokiaľ ide o ceny, rozdiely oproti alternatívnym trasám sú minimálne. Potočár zdôraznil, že cena plynu z rôznych zdrojov je porovnateľná, pričom ani ruský Gazprom neponúka výhodnejšie ceny ako napríklad dodávatelia zo Spojených štátov či Kataru. Nižšie tranzitné poplatky za ruský plyn tvoria približne len 6 percent z konečnej ceny plynu pre domácnosti, konkrétne pred zdanením.
Výhodnosť ruského plynu znížilo aj rozhodnutie Nemecka z 20. decembra o znížení tranzitných poplatkov na svojom území. Za zmienku taktiež stojí dostupnosť skvapalneného zemného plynu (LNG), čo dodatočne rozširuje škálu dodávateľov pre Slovensko.
Potočár predpokladá, že väčšina plynu zo západnej Európy bude pochádzať nielen z už spomenutých Spojených štátov a Kataru, ale aj z Nórska. Obsah ruského plynu v týchto dodávkach má byť minimálny.
Obecne má byť Slovensko, pokiaľ ide o dostupnosť plynu, v dobrej pozícii. Problémom by nemali byť ani krátkodobé výpadky. Zasluhujú sa o to aj zásobníky plynu, ktoré majú byť aktuálne naplnené na približne 75 percent.
Sú tu riziká, no skôr nepravdepodobné
No hoci je situácia viac-menej pod kontrolou, Potočár upozorňuje, že stále existujú určité riziká. Jedným z nich je napätie na trhu, ktoré môže spôsobiť nepredvídané cenový výkyvy. V súčasnosti sú ceny plynu nižšie ako počas maxím v roku 2022, no stále možno evidovať mierny nárast.
Dá sa však povedať, že k výraznému rastu cien by mohlo dôjsť len pri kombinácii viacerých nepriaznivých faktorov – obmedzenie dodávok LNG, eskalácia geopolitických konfliktov, extrémne tuhá zima alebo zvýšená spotreba plynových elektrární.
Nedostatku plynu, aspoň nateraz, sa teda obávať nemusíme.
Plyn drahší nebude
Informáciu o tzv. energopomoci, prostredníctvom ktorej štát odbremení Slovákov od rastu cien energií, priniesol priamo premiér Slovenskej republiky (SR) Robert Fico. Na tento účel mala vláda vyčleniť zhruba 235-miliónov eur, ktoré boli schválené v rámci štátneho rozpočtu na budúci rok.
Premiér spresnil, že v roku 2025 nebudú slovenské domácnosti platiť viac ani za plyn, ani za teplo. Ceny tak ostanú na úrovniach z tohto roka.
Taktiež pripomenul, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prijal začiatkom decembra nové cenové rozhodnutia, ktoré by v praxi viedli k pomerne výraznému zdraženiu plynu i tepla. Vláda však podľa jeho slov bola odhodlaná dodržať sľub, ktorý dala slovenskej verejnosti – prijatie potrebných kompenzačných opatrení.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková uviedla, že pôvodne sa na energopomoc plánovali náklady vo výške až 308-miliónov eur. Z tejto sumy však napokon boli vylúčené kompenzácie voči teplárenskému holdingu, ktorý je v rukách štátu. Teplárenský holding si nebude uplatňovať nárok na kompenzácie, bude poskytovať ceny, ktoré sú určené priamo nariadením vlády, pričom všetko pôjde na úkor jeho hospodárskeho zisku.