Smartfóny v posledných rokoch významne pokročili asi z každého dôležitého hľadiska. Ponúkajú čoraz ostrejšie a jasnejšie displeje, čoraz výkonnejšie procesory aj čoraz kvalitnejšie fotoaparáty. Výrobcovia potom inovujú aj batérie, no v tomto smere čelia prísnym obmedzeniam. Alebo nie? Známa čínska značka sa chystá už čoskoro uviesť na trh smartfón, ktorý ponúkne nevídanú výdrž. Bude totiž vybavený článkom s priam gigantickou kapacitou, informuje PhoneArena.
Ako zrejme viete, smartfóny dlhodobo používajú batérie s kapacitou maximálne 5 000 až 5 500 mAh, občasne 6 000 mAh. Pokiaľ sa niečo zlepšuje, sú to rýchlosti nabíjania či podporné systémy, ktoré sa snažia predĺžiť výdrž na jedno nabitie precíznou optimalizáciou softvéru. Prečo je tomu tak?
Nekompromisné limity
Odpovedí je viacero, pričom súvisia s technickými, dizajnovými aj praktickými obmedzeniami formátu smartfónov. Väčšie batérie by si vyžadovali viac miesta, a teda by výrobcovia museli výrazne zväčšovať konštrukcie, čo by mohlo negatívne ovplyvniť dizajn, hrúbku i hmotnosť. To nie je v súlade s novodobými preferenciami spotrebiteľov – obľubujú najmä tenké a ľahké zariadenia.
Väčšie rozmery konštrukcie tak môžu uškodiť atraktivite, a teda aj negatívne ovplyvniť predaj. Ide o riziko, ktoré väčšina výrobcov nie je ochotná postúpiť. Pracujú tak so značne obmedzeným priestorom, nakoľko sa doň musia zmestiť aj iné kľúčové komponenty, vrátane čipov, fotoaparátov, chladiacich systémov, antén a podobne.
Kompenzácia vo forme iných vylepšení
Zväčšovanie rozmerov v podstate ani nie je potrebné. Výrobcovia namiesto toho, aby používali väčšie akumulátory, preferujú použitie modernejších čipov, ktoré dokážu lepšie hospodáriť s dostupnou energetickou kapacitou. V tomto smere pomáhajú aj displeje, ktoré taktiež sú z roka na rok úspornejšie.
Vyššie kapacity batérií sa taktiež snažia kompenzovať prostredníctvom implementácie čoraz rýchlejšieho nabíjania. Mnohí spotrebitelia preferujú menšie batérie, ktoré sa dokážu dostatočne nabiť v priebehu pár minút, pred veľkými článkami, ktorých nabitie môže trvať aj dve hodiny.
Napokon treba opomenúť limity energetickej hustoty, ktoré sú späté so súčasnou technológiou lítium-iónových a lítium-polymérových batérií. Prekročenie týchto limitov by si vyžadovalo nové materiály a technológie, ktoré sú ešte vo fáze výskumu (napríklad batérie s pevným elektrolytom).
Smartfón, ktorá zbúra štandard
Postupne sa ale začínajú objavovať výnimky. Ako uvádza renomovaný informátor Digital Chat Station, značka Realme, ktorá spadá od ochranné krídla spoločnosti BBK Electronics (Oppo, Vivo a OnePlus), má aktuálne experimentovať s tromi ohromnými konfiguráciami pre svoju nadchádzajúcu vlajkovú loď, menovite Realme GT8 Pro.
Najnižšia konfigurácia má disponovať batériou s kapacitou 7 000 mAh a podporou pre 120-wattové nabíjanie. Obnova energie do plného stavu by mala trvať len 42 minút. Ďalšia konfigurácia má ponúknuť batériu s kapacitou 7 500 mAh a podporou pre 100-wattové nabíjanie (nabitie do 55 minút). Najvyššia konfigurácia sa potom môže opierať o článok s kapacitou až 8 000 mAh a podporou 80-wattového nabíjania (nabitie do 70 minút).
Ďalšie informácie o zariadení nám nie sú známe, takže nevieme, ako veľmi sa takto objemné batérie podpíšu na vizuále či funkcionalite (ak vôbec). Je ale potešujúce vidieť, že nie všetky firmy majú v úmysle sa večne držať zaužívaných štandardov, ale ich aj tu a tam prekračovať.
Predpokladá sa, že Realme GT8 Pro debutuje v priebehu budúceho roka. Nie je však jasné, či bude dostupný aj pre globálny trh, alebo bude jeho dostupnosť obmedzená len na Čínu.