Slováci zarábali viac, vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. Podľa nich sa priemerná mzda na Slovensku zvýšila a o niekoľko percent narástli aj reálne príjmy.
Mzda sa na Slovensku zvýšila
Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky sa nominálna mesačná mzda zamestnanca, ktorý pracuje v hospodárstve SR, v treťom štvrťroku 2024 zvýšila medziročne o 5,8 percenta na 1484 eur. To znamená, že zamestnanci si v priemere prilepšili o 81 eur.
Hoci si medziročný nárast držal miernejšie tempo, premietlo sa to aj do reálnych zárobkov. Reálna mzda stúpla o tri percentá a to s ohľadom na mieru inflácie. Ako uvádza Štatistický úrad SR, oproti druhému štvrťroku 2024 vzrástla sezónne očistená nominálna priemerná mzda o jedno percento.
Mzdy rástli najpomalšie od roka 2021
Priemerné mzdy pokračovali v raste aj v ďalších odvetviach, ale treba dodať, že tempo rastu bolo najpomalšie za posledného tri a pol roka. V štruktúre ekonomiky bol zaznamenaný medziročný rast priemernej nominálnej mzdy až v osemnástich z devätnástich sledovaných odvetví hospodárstva.
Hrubé mzdy medziročne klesli len pracovníkom v oblasti nehnuteľností. Tie zároveň ako jediné nedokázali odolať inflácii. Reálny rast vyšší ako tri percentá sa však zaznamenal v deviatich odvetviach. Najviac si prilepšili pracujúci v dodávke vody, nasledovalo umenie, zábava a rekreácia, vzdelávanie alebo dodávka elektriny, plynu a pary.
Vyššie tempo rastu si udržal priemysel
Medzi odvetviami s najvyšším počtom zamestnancov počas tretieho štvrťroka 2024 si udržal vyššie tempo rastu len priemysel. Pracovníci v priemyselnej výrobe si zvýšili nominálne mzdy o 7,4 percenta na 1556 eur. Reály rast ich platov dosiahol 4,6 percenta. V obchode sa priemerná mzda zvýšila o 4,1 percenta na 1412 eur.
Najviac zarábal finančný a poisťovací sektor
„Aktuálne najvyššiu priemernú mesačnú mzdu, presahujúcu 2,4 tisíca eur, dosiahli zamestnanci vo finančných a poisťovacích činnostiach, ako aj v oblasti informácií a komunikácii,“ uviedol Štatistický úrad SR. Naopak, najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách. Tá sa pohybovala okolo 922 eur, respektíve v ostatných činnostiach dosahovala sumu 1047 eur.
Ako obstáli jednotlivé kraje?
Nadpriemerná nominálna mesačná mzda bola iba v Bratislavskom kraji, tu dosahovala úroveň 1784 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala od 1172 eur v Prešovskom kraji do 1415 eur v Trnavskom kraji. Vo všetkých krajoch priemerná nominálna mzda medziročne vzrástla a najdynamickejší nárast zaznamenal Banskobystrický kraj, konkrétne o 4,5 percenta. Reálne zárobky stúpli v siedmich z ôsmich krajov Slovenska. Najhoršie dopadol Nitriansky kraj, kde zárobky klesli o 0,2 percenta.