Od začiatku roka vstúpi do platnosti obrovské množstvo zmien, pričom väčšina z nich sa dotkne aj bežných ľudí. Zmena fungovania čaká aj daňový systém, a to v podobe úpravy pravidiel pre daňový bonus na deti, možnosti priamej podpory rodičov asignáciou dane či ďalších opatrení, ktoré vyplývajú z konsolidačného balíka. Na základe poznatkov Daniela Súkupa, hovorcu Finančnej správy (FS) o tom informoval Spravodajský portál RTVS.
Dá sa povedať, že skoro všetko, čo sa týka slovenskej ekonomiky, sa v roku 2025 bude točiť okolo konsolidačného balíka. Ten zahŕňa množstvo zväčšia prísnych opatrení, ktorých cieľom je ozdraviť verejné financie, resp. znížiť ich deficit, a to z tohtoročných 5,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) na 4,7 percenta HDP.
Celkové príjmy štátnej pokladnice majú podľa predpokladov v budúcom roku dosiahnuť 27,6-miliardy eur. Suma výdavkov by sa medzitým mala vyšplhať na úroveň 34-miliárd eur. Pokiaľ ide o príjmy rozpočtu verejnej správy, tie sa údajne v budúcom roku priblížia k 60-miliardám eur, resp. 42,8 percenta HDP. Verejné výdavky by mali dosiahnuť 66,6-miliardy eur (47,5 percenta HDP).
Hlavnými opatreniami sú vyššia základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá stúpne zo súčasných 20 percent na 23 percent, a transakčná daň, ktorú budú odvádzať právnické osoby z každej odoslanej elektronickej transakcie a výberu hotovosti z bankomatu.
V dôsledku navýšenia DPH až o 3 percentuálne body dôjde k zdraženiu množstva tovarov a služieb. Výnimkou budú len niektoré tovary a služby, ktorým bola priradená osobitná sadzba. Patrí sem napríklad sadzba vo výške 5 percent, ktorá sa bude vzťahovať na základné potraviny. 23-percentná DPH má v budúcom roku predstavovať primárny zdroj príjmu pre štátnu kasu.
Transakčná daň, ako sme spomenuli, sa bude odvádzať z každej transakcie a výberu hotovosti z bankomatu. V prípade elektronických transakcií bola sadzba stanovená na 0,4 percenta. Z každej transakcie sa však nikdy neodvedie viac ako 40 eur. V prípade výberov hotovosti z bankomatu bola stanovená sadzba 0,8 percenta, a to bez maximálnej výšky odvodu.
Sprísnenie daňového systému
Teraz ale späť k zmenám v rámci daňového systému. Jednou z tých väčších bude zníženie maximálnej vekovej hranice pre daňový bonus na vyživované dieťa. Po novom si rodičia budú môcť uplatniť tento bonus len na deti do 18 rokov.
Zároveň dôjde k zvýšeniu percentuálneho limitu čiastkového základu dane, ktorý je rozhodujúci pre výpočet daňového bonusu. Súkup ozrejmil, že pre daňovníkov s vyššími príjmami sa suma daňového bonusu bude postupne znižovať.
Zmeny sa potom dotknú aj podmienok pre uplatnenie nároku na daňový bonus. Uplatniť si ho bude môcť iba ten daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy zo Slovenska tvoria aspoň 90 percent z celkových príjmov. Toto pravidlo sa bude vzťahovať ako na rezidentov, tak aj nerezidentov.
Asignácia dane
Ďalšia novinka sa týka rodičovského dôchodku. Od januára bude možné poukázať dve percentá zaplatenej dane rodičom, pričom tento systém nahradí doterajšiu asignáciu dane pre rodičov. Zároveň však zostáva možnosť venovať podiel zaplatenej dane občianskym združeniam, nadáciám či inými neziskovým organizáciám.
Daňovníci taktiež budú mať možnosť rozložiť asignáciu dane medzi viacero subjektov, napríklad rodičov a neziskovú organizáciu. Prípadne sa budú môcť rozhodnúť, komu konkrétne svoje dve percentá venujú.
Tento systém však začne platiť až od roku 2026, pričom vychádzať bude z údajov z daňových priznaní za rok 2025.
Treba sa pripraviť
Zmeny v daňovom systéme prinesú daňovníkom ako nové možnosti, tak aj nové výzvy. Kým nižšia veková hranica pre daňový bonus môže zasiahnuť rodiny s dospievajúcimi deťmi, asignácia dane predstavuje inovatívny spôsob, ako finančne zabezpečiť rodičov.
Daňovníkom sa preto odporúča dôkladne oboznámiť s novými pravidlami, aby mohli svoje daňové priznanie optimalizovať a využiť všetky dostupné benefity v súlade so zákonom.