Nakupovanie na splátky je pre Slovákov čoraz dostupnejším spôsobom obstarávania rôznych tovarov. Mnohí si však neuvedomujú, že ide o formu spotrebiteľského úveru, s ktorým sa spájajú vážne riziká. Môžu mať podobu sankcií, prípadne aj požiadavky na okamžité splatenie dlhu. Nedostatočné chápanie týchto rizík zvykne viesť k početným, nezriedka veľmi vážnym problémom, ktoré zahŕňajú aj stratu kopy peňazí. Na základe upozornenia spotrebiteľskej organizácie dTest o tom informuje denník Teraz.sk.
Spotrebiteľský úver predstavuje rôzne formy finančnej pomoci, vrátane pôžičiek, odložených platieb či financovania nákupov. Organizácia ozrejmila, že predstavuje záväzok, pri ktorom si zákazník požičiava hodnotu nákupu od predajcu alebo banky. Musí teda uhrádzať dohodnuté splátky aj s úrokmi či inými dohodnutými poplatkami.
Strata peňazí v dôsledku nesplácania
Spotrebiteľovi pri nákupoch tovarov na splátky hrozia sankcie, podobne ako pri klasických úveroch, napríklad keď nebude dodržiavať určené termíny splátok. Eduarda Hekšová, riaditeľka dTestu, upozornila, že nedodržanie týchto termínov môže viesť nielen k zmluvnej pokute, ale aj úrokom z omeškania, prípadne k dodatočným nákladom spätým s výzvami na zaplatenie. V niektorých prípadoch môže byť dlh zosplatnený, čo znamená, že spotrebiteľ dostane príkaz okamžite uhradiť celý zvyšok dlženej sumy.
Komplikácie potom nastávajú aj v prípade, že si spotrebiteľ vezme nový úver na splatenie prechádzajúceho dlhu. Môže totiž vzniknúť situácia, kedy nebude schopný splácať ani nový úver, čo by viedlo k ďalším sankciám a prehlbovaniu dlhov. Netreba zabúdať na to, že čím viac je spotrebiteľ zadlžený, tým nevýhodnejšie sú pre neho podmienky nových pôžičiek.
POZOR na podozrivé ponuky
S finančnou výpomocou sa potom spájajú aj zákerné klamy. Môže ísť o webové stránky, ktoré ponúkajú nákupy na splátky bez úrokov či iné výhodné podmienky. V skutočnosti sú však ich podmienky ešte prísnejšie. Hekšová upozorňuje, že varovnými znakmi sú napríklad gramatické chyby alebo nejasne formulované texty, ktoré sú zvyčajne výsledkom nepresných prekladov.
Služby ponúkané takýmito stránkami môžu byť nespoľahlivé. Nezriedka spotrebiteľom v prípade omeškania platby vyrubia obrovské poplatky či úroky z omeškania.
Čo z toho vyplýva?
Spotrebiteľská organizácia preto spotrebiteľom odporúča dôkladne preverovať podmienky všetkých ponúk, ktoré sa chystajú využiť. Ešte predtým, ako sa rozhodnú pre nákup na splátky, by si mali overiť dôveryhodnosť poskytovateľa. Síce to môže chvíľu trvať, no je to lepšie, ako neskôr zápasiť s finančnými problémami.
Taktiež bude rozumné, keď si spotrebitelia pred nákupom tovaru na splátky overia, že v budúcnosti budú disponovať dostatočným príjmom na to, aby vedeli splátky uhrádzať v určených termínoch.