Slovenské cesty nebývajú vždy výhrou, a to najmä v blízkosti a počas vianočných sviatkov. Teraz však nehovoríme o zhoršenom technickom stave vozoviek, ktorý je špecifický pre zimné mesiace, ale o extrémne hustej premávke, ktorá vie dôkladne otestovať trpezlivosť každého jedného motoristu. Pokiaľ nepatríte medzi tých pokojnejších šoférov, asi bude najlepšie, keď v najbližších dňoch necháte svoje auto doma.
Ako informuje Spravodajský portál RTVS, Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozornila na výrazný nárast dopravy na slovenských diaľniciach, ktorý si bude možné prvýkrát všimnúť tesne pred Vianocami. Najväčší nápor motoristov sa očakáva už zajtra, čiže v piatok (20. decembra), kedy by intenzita dopravy mohla stúpnuť o vyše 30 percent oproti bežným dňom.
NDS apeluje na vodičov, aby jazdili čo najzodpovednejšie a najopatrnejšie. Súbežne prikladá zoznam úsekov, kde očakáva najväčší pohyb vozidiel:
- Výjazd z Bratislavy smerom na Žilinu (D1);
- Úsek D1 cez Liptov;
- Vjazd do Prešova zo smeru Bratislava;
- Diaľnica D2 z Českej republiky;
- R1 v smere Banská Bystrica;
- R2 v smer Lučenec.
Kedy sa situácia upokojí?
Situácia na cestách by sa mohla vo veľkej miere ukľudniť 24. decembra. Po Vianociach sa však očakáva ďalší nárast premávky, no už nie taký dramatický. Spiatočné cesty sú podľa NDS rozložené na širší časový interval, pričom maximálny nárast dopravy predpokladá na začiatok januára, a to zhruba o 15 percent.
NDS pripomína, že motoristi, ktorí sa ocitnú v núdzi, môžu využiť služby Diaľničnej patroly, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Patrola je vybavená všetkým potrebným pre riešenie problémov na cestách.
Ďalej poukazuje na povinnosť motoristov mať platnú elektronickú diaľničnú známku (prostredníctvom webu eznamka.sk), ako aj dôležitosť vytvárania tzv. záchrannej uličky, ktorá môže výrazne skrátiť čas zásahu záchranných zložiek, pokiaľ by došlo k dopravnej nehode. Podľa NDS by si vodiči mali uvedomiť, že zodpovedným správaním prispievajú k lepšiemu priebehu záchranných akcií.
Pomôcť by mohli technológie
Do budúcna by moli na vyťažených cestách významne pomôcť moderné technológie, ako napríklad senzory na monitorovanie dopravných tokov či aplikácie pre vodičov, ktoré by ich v rýchlosti a stručnosti informovali o miere preťaženosti jednotlivých úsekov a na základe toho navrhovali alternatívne trasy. To síce dnes robia navigačné aplikácie, no nie so 100-percentnou spoľahlivosťou.
Takéto technológie by si však vyžadovali ohromné investície, na ktoré štát, teda aspoň v súčasnosti, nemá priveľa voľných prostriedkov. Uvidíme, či sa to zmení po konsolidácii verejných financií, ktorá by mohla trvať až do roku 2027, ak nie aj dlhšie.