Slovensko aktuálne čelí viacerým krízam, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť ako chod ekonomiky, tak aj chod bežných domácností, čiže občanov. Problémom nie je len kríza v zdravotníctve, ktorú vyvolalo vyše 3 300 výpovedí nemocničných lekárov, ale aj hroziaci štrajk zamestnancov regionálnych veterinárnych a potravinových správ (RVPS), píše denník Teraz.sk.
Zamestnanci upozorňujú na vážne nedostatky v súvislosti s pracovnými podmienkami, finančnými ohodnoteniami a organizačnými zmenami, ktoré zaviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Slovenskej republiky (SR). Nespokojnosť je tak veľká, že hrozí ostrý štrajk, čo by predstavovalo riziko vážneho narušenia technologických i logistických procesov kontroly potravín.
Na situáciu v piatok (20. decembra) upozornil opozičný poslanec Marián Čaučík (KDH), ktorý vyzval ministra MPRV Richarda Takáča (Smer-SD), aby prijal konkrétne opatrenia. Ozrejmil, že zamestnanci RVPS sú nespokojní s pracovnými podmienkami, nízkymi platmi, ako aj nedostatočne premyslenými organizačnými zmenami.
Následky by boli strašné
Je mimoriadne dôležité, aby sa ostrému štrajku predišlo. Ako sme spomenuli, jeho vypuknutie by mohlo narušiť systém kontroly potravín na Slovensku, čo je oblasť kľúčová nielen pre bezpečnosť potravín na pultoch obchodov, ale aj pre technológie, ktoré umožňujú sledovateľnosť a overenie kvality potravinárskych výrobkov.
Pokiaľ by došlo k narušeniu týchto procesov, bolo by vážne ohrozené zdravie spotrebiteľov i zvierat. Rovnako by hrozili veľké škody v agropotravinárskom sektore.
Čo sa týka technologického hľadiska, štrajk by mohol ochromiť systémy, ktoré sledujú trasovanie potravín v dodávateľských reťazcoch, ako aj ich kontrolu na hraniciach či dokonca udržiavanie hygienických a bezpečnostných štandardov. Tieto procesy, hoci sú priebežne digitalizované a automatizované, sa naďalej v nemalej miere spoliehajú na ľudský faktor, predovšetkým v rámci dohľadu a implementácie.
Nedostatočná kontrola, viac chorôb
Za zmienku taktiež stojí riziko narušenia kontrol v oblasti veterinárnej starostlivosti, čo by negatívne ovplyvnilo aj aplikácie pre monitorovanie zdravotného stavu zvierat a šírenia ochorení. To by ešte väčšmi umocnilo dopad na celý ekosystém potravinovej výroby.
Čaučík uzavrel svoje vyjadrenie apelom na ministra MPRV, ako aj ďalších kompetentných, aby bezodkladne začali riešiť uvedené problémy, resp. požiadavky zamestnancov RVPS, aby sa predišlo vážnym dopadom nielen na zdravie ľudí a zvierat, ale aj na technologický systém, o ktorý sa opiera celý agropotravinársky sektor.