Ak sa vám pokazí auto, treba rátať s tým, že na opravu budete čakať dlhšie. Dôvodom je, že mnohým autoservisom chýbajú kvalifikovaní zamestnanci. Na tému upozornil spravodajský portál STVR.
Viaceré autoservisy hlásia nedostatok automechanikov, klampiarov či autoelektrikárov. Majitelia vozidiel preto čakajú na opravu dlhšiu, než by to bolo nutné. Problémom je podľa autoservisov fakt, že tento odbor nie je pre mladých ľudí lákavý. Na druhej strane sa poukazuje na to, že na trhu práce je mnoho odborov, ktoré v reálnom živote nemajú až také využitie.
Oprava auta trvá dlhšie
Oprava auta teda nemusí byť rýchla záležitosť a to aj v prípade, ak vozidlo trápi len menej závažná chyba. Problém s nedostatkom certifikovanej pracovnej sily sa ťahá už roky. V niektorých autoservisoch je počet pracovníkov výrazne poddimenzovaný. Príkladom je napríklad autoservis v Žiari nad Hronom.
Ako uviedol majiteľ autoservisu Martin Vanka, problémom je tiež fakt, že mnohí automechanici nenaskočili na podmienky súčasnej doby. Automechanik totižto musí byť aj tak trocha mechatronik, ktorý sa vyzná do elektroniky i mechaniky. Na nedostatok kvalifikovaných zamestnancov v autodielňach v konečnom dôsledku doplácajú zákazníci. Na opravu auta sa čaká dlho a líši sa to v závislosti od konkrétnej lokality. Odborníci ale upozorňujú, že v niektorých lokalitách sa táto situácia môže ešte viac zhoršiť.
Podľa portálu STVR je priemerný ponúkaný základný plat pre autoklampiarov a autoelektrikárov 1 550 eur v hrubom. Automechanici dostávajú o stovku menej – 1 450 eur v hrubom. Na výsledný plat má vplyv aj to, či ide o autorizovaný alebo nezávislý servis.
Absolventi nemajú záujem
Ako sme naznačili v úvode, o odbor automechanika alebo príbuzný nie je u mladých ľudí príliš veľký záujem. Mnohým absolventom sa po dokončení štúdia nechce pracovať manuálne. Ako uviedla PR manažérka Alma Career Slovakia Ľubica Melcerová, na jeden inzerát na automechanikov reaguje v priemere osem ľudí. Čo sa týka pozícií autoelektrikárov a autoklampiarov, tu je počet ešte nižší a na jeden inzerát reaguje v priemere päť záujemcov. Dodala, že najväčší dopyt zaznamenali z Bratislavského kraja.
Viceprezdinetka Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Zuzana Rumiz povedala, že zamestnávatelia sa musia s týmto problémom vysporiadať. Riešením je podľa nej urobiť tento odbor atraktívnejším, napríklad vyšším finančným ohodnotením, prípadne flexibilnejším pracovným časom.
Zamestnávatelia bijú na poplach
Zamestnávatelia ale upozorňujú, že situácia je naozaj vážna. Dlhodobo je nadbytok absolventov, ktorí sa nevedia na trhu práce uplatniť, alebo ich trh práce nepotrebuje v takej vysokej miere. Na druhej starne sú odbory, kde je opačná situácia a kvalitných absolventov je tu málo. Rumiz doplnila, že ideálne by bolo zosúladiť pracovný trh so školstvom. Toto riešenie by bolo efektívne a zároveň by pomohol vyriešiť problém na dlhodobej úrovni.